Miasto

Premiera KP nr 35–36, Kino–fabryka

Pokaz filmów zrealizowanych w ramach projektu Ehmann i Farockiego oraz dyskusja z udziałem Iwony Kurz, Aleksandry Hirszfeld, Marysi Sadowskiej, Kuby Majmurka.

10 grudnia, wtorek, godz. 19.00, siedziba KP, Foksal 16/2p.

Historia kina zaczyna się od wyjścia robotników z fabryki braci Lumière. Kamera skierowana na bramę fabryki przedstawia ludzi opuszczających swoje miejsce pracy, zmierzających w stronę widza, wychodzących z kadru.

Rzeczywistość fabryki pozostaje jednak ukryta przed spojrzeniem kamery. Czy pierwszy obraz filmowy zapowiada już proces ukrywania przez kino rzeczywistości pracy?

Dziś na filmowym ekranie łatwiej o obrazy erotycznej nagości czy seksu niż o obrazy znojnej pracy fizycznej lub biurowej rutyny. Jak kino pokazuje dziś pracę? Jak pokazuje pracowników i ich walkę o swoje prawa?

Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas premiery nowego numeru kwartalnika Krytyka Polityczna (nr 35-36, Kino-fabryka).

Spotkanie otworzy pokaz filmów zrealizowanych przez polskich uczestników projektu „Praca w jednym ujęciu” Antje Ehmann i Haruna Farockiego. Ehmann i Farocki zadali polskim filmowcom ściśle określone zadanie: przedstawić obraz współczesnej pracy w jednym ujęciu trwającym nie dłużej niż dwie minuty (tyle, ile trwał film Lumièrów).

  1. Maciej Budkowski: „Fabryka skarpet”

  2. Maciej Budkowski i Weronika Jędrzejczak: „Fabryka sprężyn”
  3. Ewa Ciechanowska: „Pies”, „Fabryka”

  4. Aleksandra Chciuk: „Syreny”, „Akademia policyjna”

  5. Wojciech Domachowski: „Górnicy opuszczają miejsce pracy”, „Górnicy opuszczają miejsce pracy2”, „Szewc”

  6. Paweł Fabjański: „Dentysta”

  7. Małgorzata Grygierczyk: „Dekonstrukcja”

  8. Aleksandra Hirszfeld: „Filozof”, „To nie są łatwe rzeczy”

  9. Piotr Kotlicki: „Weterynarz”

  10. Magda Kulak: „Muzeum przyrodnicze”

  11. Joanna Łopat: „W garderobie Drag Queen”

  12. Monika Masłoń: „Kuchnia”, „Zoo”

  13. Anna Orłowska i Mateusz Choróbski: „Lotnisko”

  14. Filip Gabriel Pudło: „Automotive”, „Narzędzia chirurgiczne”

  15. Natalia Szczęch: „Lekcja jazdy konnej”

Filmy powstały w czasie warsztatów prowadzonych przez Antje Ehmann i Haruna Farockiego w maju 2013 roku w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i Muzeum Sztuki. Niektóre z nich zostały po raz pierwszy zaprezentowane na wystawie „Praca w jednym ujęciu. Projekt Antje Ehmann i Haruna Farockiego” w Muzeum Sztuki w Łodzi (4.10-17.11.2013).

Po spotkaniu zapraszamy na dyskusję z udziałem Aleksandry Hirszfeld (artystki biorącej udział w projekcie Farockiego i Ehman), filmoznawczyni Iwony Kurz, oraz reżyserki i muzyczki Marysi Sadowskiej – autorki Dnia kobiet, jednej z niewielu filmowych fabuł mierzących się z nowym reżimem pracy, jaki powstał w Polsce po ’89 roku.

Prowadzenie: Jakub Majmurek

Współorganizatorem spotkania jest Goethe-Institut.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij