Agnieszka Wiśniewska

Ulica i zagranica [fotorelacja z protestów w obronie Sądu Najwyższego]

sąd-najwyższy

I znów spotykamy się na ulicach. Znów pod sądami. W Warszawie pod Sądem Najwyższym, o którego niezależność toczy się walka. Pod sądami w innych miastach.

I znów spotykamy się na ulicach. Znów pod sądami. W Warszawie pod Sądem Najwyższym, o którego niezależność toczy się walka. Pod sądami w innych miastach.

Kulminacja protestu nastąpiła w poniedziałek wieczorem i wtorek rano. To moment wejścia w życie ustawy o Sądzie Najwyższym, ustawy, która obniża wiek emerytalny sędziów i w ten sposób próbuje m.in. pozbyć się ze stanowiska I Prezes Sądu Najwyższego. Ta nie odpuszcza. Dziś prof. Małgorzata Gersdorf przyszła normalnie do pracy.

Środowisko prawnicze ramię w ramię ze społeczeństwem

czytaj także

Kiedy wydaje się, że energia społeczna słabnie i kolejne protesty są coraz mniej liczne, zawsze wydarza się coś, co jednak nas mobilizuje. Ja sama w poniedziałek poszłam pod Sejm wykrzyczeć wkurzenie na pomysły zaostrzania przepisów ustawy o aborcji (na razie udało się te pomysły zatrzymać), potem pomagałam w malowaniu transparentów na protest przeciwko Ustawie 2.0 Gowina (na razie nie udało się jej zatrzymać), a wieczorem byłam pod Sądem Najwyższym.

wolne-sądy-lipiec wolne-sądy-lipiec

Pod SN w poniedziałek obok transparentów mówiących o obronie wolnych sądów widać było wielki baner Warszawskiego Strajku Kobiet. Bardzo mnie to ucieszyło – mam wrażenie, że po ponad dwóch latach wychodzenia na ulice trochę więcej się o sobie dowiadujemy, poznajemy się wzajemnie i wspieramy. Wszystkie te protesty tworzą swoje symbole – i tym razem ta symbolika się miesza i uzupełnia. Ktoś ma w ręku biała różę, ktoś plakat „KonsTYtucJA”, ktoś jeszcze – światełka.

wolne-sądy-lipiec wolne-sądy-lipiec wolne-sądy-lipiec

Na protestach już od roku są z nami przedstawiciele środowiska prawniczego. Tłumaczą zawiłości zmian prawnych, jakie chce wprowadzać PiS. Spokojnie i rzeczowo. Tłum dziękuje prawnikom i prawniczkom sprzeciwiającym się niszczeniu niezależności sądownictwa. W tych podziękowaniach słychać też nadzieję, że kiedy to wszystko się skończy, środowisko prawnicze stanie na wysokości zadania i nadal będzie otwarte na głos społeczeństwa, które je wsparło.

wolne-sądy-lipiec-monika-płatek wolne-sądy-lipiec wolne-sądy-lipiec

Protesty mają sens. Warto reagować, warto naciskać – tak jak naciskaliśmy teraz na Sejm w sprawie ustawy antyaborcyjnej, jak rok temu na prezydenta, jak przy okazji ustawy o Sądzie Najwyższym na instytucje Unii Europejskiej, od których możemy oczekiwać, że staną za nami.

Ulica i zagranica znowu w akcji. I nie mają zamiaru odpuścić!

wolne-sądy-lipiec wolne-sądy-lipiec wolne-sądy-lipiec-adam-strzembosz wolne-sądy-lipiec-jacek-żakowski wolne-sądy-lipiec-ewa-łętowska wolne-sądy-lipiec wolne-sądy-lipiec

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Agnieszka Wiśniewska
Agnieszka Wiśniewska
Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" oraz wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".
Jakub Szafrański
Jakub Szafrański
Fotograf i publicysta Krytyki Politycznej
Pochodzi z Lublina, gdzie tworzył Klub Krytyki Politycznej. Publicysta i fotograf. W 2010-2012 pracował w dziale dystrybucji Wydawnictwa KP. Współtworzył stronę internetową. Akademicki mistrz polski w kick-boxingu 2009, a także instruktor samoobrony. Pracował we Włoszech, Holandii i Anglii. Laureat Stypendium pamięci Konrada Pustoły.
Zamknij