Krzysztof Tomasik

Ania ’73, czyli w szkole

Lekcja biologii. Pani każe nam przerysować z książki rysunek, sama siedzi i coś pisze w dzienniku i nic się w klasie nie dzieje. Rozmawiamy więc ze sobą albo drzemiemy.

Lekcja biologii. Pani każe nam przerysować z książki rysunek, sama siedzi i coś pisze w dzienniku i nic się w klasie nie dzieje. Rozmawiamy więc ze sobą albo drzemiemy. Gdy zaczęłam narzekać do koleżanki, z którą siedzę, na sposób prowadzenia lekcji biologii, ona powiedziała ze zdumieniem: “A jakże można inaczej prowadzić biologię?”. Właśnie biologię! Bo ten przedmiot wydaje się wszystkim najnudniejszym przedmiotem na świecie. […]

Szkoła wypełnia nam pół dnia, ale to, co się umie, jest wynikiem pracy w domu. Do szkoły chodzi się po to, żeby się dowiedzieć, dokąd trzeba się nauczyć w domu. Czy warto tylko po to tracić 6-7 godzin dziennie?

Fragment listu do redakcji podpisanego “Ania z VI klasy”, tygodnik „Literatura”, maj 1973.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij