Miasto

Debata warszawska: mieszkania i transport trendują w dyskusji

Magdalena Biejat zaprotestowała przeciwko mówieniu o aborcji jako sprawie światopoglądowej. Ale dobra, przynajmniej usłyszeliśmy, jakie farmazony opowiadała część kandydatów.

W środę wieczorem w studiu TVP Info na Woronicza spotkali się kandydaci i kandydatka na prezydenta/kę Warszawy. W debacie uczestniczyli: Rafał Trzaskowski (KO), Magdalena Biejat (Lewica), Janusz Korwin-Mikke, Tobiasz Bocheński (PiS), Romuald Starosielec (Ruch Naprawy Polski) i Przemysław Wipler (Konfederacja, Bezpartyjni Samorządowcy).

Jak to bywa w przedwyborczych debatach telewizyjnych, format był bardzo ustrukturyzowany – z wyliczonym czasem na odpowiedzi, pikaniem i losowaniem kolejności. To zawsze zabija energię dyskusji, a w zasadzie jakąkolwiek dyskusję, ale na razie nie wymyśliliśmy lepszego sposobu na okiełznanie rozgadania polityków. Debata miała dwie części. W pierwszej padło sześć pytań z zakresu edukacji, transportu, zdrowia, bezpieczeństwa, mieszkań i światopoglądu oraz pytania z komentarzy internautów. Druga to wzajemne pytania i czas na stanowiska.

W tej kampanii wielka polityka zupełnie przesłoniła samorząd

Przyjrzyjmy się temu, jak wyglądała debata warszawska i o czym mówili w niej kandydaci i kandydatka.

Sześć tematów, w tym jeden z dupy

Janusz Korwin-Mikke, mówiąc o edukacji, poniżał społeczność LGBT+ i opowiadał farmazony o tym, że „czerwona hołota” przyniosła szkole koedukację. Trzaskowski, Biejat i Wipler zaczynali od wspomnienia, że są rodzicami. Kandydaci mówili o dobrych posiłkach dla dzieci, co może jest zapowiedzią, że sprawa łączy polityków ponad podziałami – o posiłkach mówili i Biejat, i Bocheński.

Romuald Starosielec postulował referendum w sprawie transportu, bo jest przekonany, że możliwy jest zdrowy kompromis między rowerzystami i kierowcami. Zapraszam pana na Puławską, tutaj ten kompromis wygląda tak, że są trzy pasy dla samochodów, chodnik, którego połowę zajmują miejsca parkingowe, a dla pieszych i rowerzystów, którzy jeżdżą chodnikiem, bo boją się jechać ulicą między pędzącymi samochodami, zostaje zaledwie kawałek. Tobiasz Bocheński jest przeciw strefie czystego transportu, a Korwin chce mieć miasto dla samochodów, jak w Ameryce, a nie miasto-ogród. Magdalena Biejat postuluje zlikwidowanie bramek w metrze i buspasy wszędzie tam, gdzie autobusy stoją w korkach.

Kiedy doszło do tematu zdrowia, niektórym kandydatom już się wszystko ze wszystkim łączyło – więc wracali do szkoły i transportu. Rafał Trzaskowski wspomniał o tym, co Warszawa już robi, że ma 10 szpitali, programy wspierania in vitro, wspierania kobiet. Mówił, że miasto nie zastąpi państwa. To samo powtórzyła Magdalena Biejat. Kandydatka Lewicy powiedziała też o profilaktyce, o tym, że nikt nie będzie się w szpitalach zasłaniał klauzulą sumienia, a na mieście pojawią się zębobusy, żeby badać dzieci i zapobiegać próchnicy.

Pytanie o bezpieczeństwo dotyczyło ograniczenia sprzedaży alkoholu. Romuald Starosielec postulował referendum w sprawie sprzedaży alkoholu, bo referendum to chyba jego odpowiedź na każdy problem społeczny, ale dodał stanowczo, że trzeba się skupić na bezpieczeństwie w kontekście wojny w Ukrainie. Tobiasz Bocheński wsparł ten głos. Magdalena Biejat w kontekście bezpieczeństwa i ograniczenia sprzedaży alkoholu wspomniała o brutalnym gwałcie i zabójstwie Lizy w centrum miasta. Już wkrótce na łamach Krytyki Politycznej pojawi się rozmowa Pauliny Januszewskiej z Biejat w cyklu Nie damy wam zapomnieć. Stop kobietobójstwu!

Nie damy wam zapomnieć. Stop kobietobójstwu!

„Ja się nadaje do promowania prohibicji jak Trzaskowski do promowania pracowitości” – powiedział Przemysław Wipler. WTF.

Prawie wszyscy kandydaci zgadzali się, że kwestia braku dostępu do mieszkań to problem. Prawie wszyscy. Rafał Trzaskowski zapowiedział chęć współpracy z Magdaleną Biejat w kwestii ich budowy. Uprzedził jej wypowiedź. Biejat oczywiście bardzo konkretnie pokazała, jak beznadziejna jest sytuacja na rynku mieszkań w Warszawie, mówiła o potrzebie budowy mieszkań na wynajem. Widać było, że kwestia mieszkalnictwa to dla Lewicy temat priorytetowy.

Ostatnim tematem pierwszej rundy pytań był światopogląd i tu, niespodzianka, zapytano o dostęp do aborcji. Dostęp do aborcji pasowałby bardziej do tematu zdrowie, ale ktoś uznał, że jednak prawa kobiet to sprawa światopoglądu. Magdalena Biejat zaprotestowała przeciwko mówieniu o aborcji jako sprawie światopoglądowej. Ale dobra, przynajmniej usłyszeliśmy, jakie farmazony opowiadała część kandydatów. Choćby Przemysław Wipler mówił o korkach w mieście. Rafał Trzaskowski tłumaczył, że „Warszawa nie ma światopoglądu” i wspominał, że miasto współpracowało i z Caritas, i z Krytyką Polityczną. Potwierdzam, realizujemy projekty dzięki wsparciu miasta stołecznego Warszawa. Zapraszam do społecznej instytucji kultury Jasna 10.

Lotniska i współpraca

W części, w której kandydaci i kandydatka odpowiadali na pytania od komentatorów, pierwsze dotyczyło przyszłości CPK i lotnisk Chopina oraz tego w Modlinie. Sprawa CPK nie bardzo zależy od prezydenta czy prezydentki Warszawy, ale to pytanie dało szansę usłyszenia, co debatujący/ca w TVP uważają o CPK i lotniskach, ale też terenach Okęcia. W odpowiedziach przewijała się myśl, że Okęcie zniknie, a na jego miejscu powstanie osiedle. I tu wracamy do tematu mieszkalnictwa.

W tym miejscu polecam tekst Kai Puto o CPK i argumentach za i przeciw.

Za i przeciw CPK. Czy nowy rząd powinien budować megalotnisko?

Kolejne pytanie dotyczyło współpracy Warszawy z rządem i gminami ościennymi. Super pytanie, bo masa ludzi mieszka pod miastem i do szkoły i pracy, na imprezy czy do muzeum dojeżdża do stolicy. Rafał Trzaskowski wspominał o współpracy z ościennymi samorządami w sprawie transportu. Magdalena Biejat wspominała o konkretnych ministrach, z którymi chce współpracować.

Bardzo ciekawe, że odpowiadający dużo mówili o transporcie. Widać, że obok mieszkalnictwa to druga istotna kwestia, którą politycy dostrzegają.

Pytanie do kolegi i koleżanki

Magdalena Biejat w turze bezpośrednich pytań do innych kandydatów zapytała Rafała Trzaskowskiego, czy zrezygnuje z bycia prezydentem Warszawy dla prezydentury Polski. Bardzo konkretne pytanie, bo Trzaskowskiego typuje się na kandydata na prezydenta, a w przypadku wygranej zapewne porzuciłby dotychczasową funkcję. Trzaskowski troszkę wymigał się od odpowiedzi. Magdalenę Biejat zapytano o parady równości i ich obsceniczność. Lepszego pytania Biejat dostać nie mogła, bo kandydatka chodzi na parady i wie, że nie są to żadne parady obsceniczności, a radości z wolności ekspresji i bycia sobą, choćby przez jeden dzień w czasie spaceru po centrum stolicy.

Tobiasz Bocheński zapytał Rafała Trzaskowskiego o listę lektur do metra. Trzaskowski żadnej lektury niestety nie polecił.

Na koniec każda osoba mogła wygłosić wolną wypowiedź. Magdalena Biejat mówiła o zielonej Warszawie, pracownikach, transporcie, współpracy ze sztabem ludzi, z którymi tworzyła program. Rafał Trzaskowski powtórzył chęć współpracy z Magdaleną Biejat w sprawie mieszkalnictwa.

Kto wygrał?

Korwin opowiadał bzdury, Romuald Starosielec wykorzystał czas na pokazanie się, choć zapamiętany będzie jako zwolennik referendów w każdej sprawie. Wipler pięknie się nam pokazał, jako ten, który o alkoholu opowiada farmazony, Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat i Tobiasz Bocheński mówili o konkretach. Jeśli któreś zapamiętamy, to dwukrotne zapewnienie Trzaskowskiego, że chce współpracować z Magdaleną Biejat.

Wszyscy czekają na puentę, czyli na odpowiedź na pytanie, kto wygrał tę debatę. Wygrała ją TVP Info, której udało się tę debatę zorganizować, nakłonić wszystkich kandydatów do udziału i przeprowadzić ten program.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Wiśniewska
Agnieszka Wiśniewska
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" i wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".
Zamknij