Czego uczono nas o byciu kobietą, a czego o byciu człowiekiem? Ulubione dziecięce bohaterki mówią o nas więcej, niż czasem chciałybyśmy ujawnić: Pippi, Mała Mi, Księżniczka w Oślej Skórce – to buntowniczki uczące dziewczynki od dzieciństwa strategii przetrwania.
Czego możemy się o sobie dowiedzieć z filmów i książek, które nas ukształtowały? Czy możemy w nich znaleźć siebie? Czy kobietom w kulturze wolno być, kim chcą? Dziś nowa fala kobiet w komedii i muzyce popularnej nie stosuje się do zasad. Od stand-upowych hitów Netflixa z Hanną Gadsby, Katherine Ryan i Taylor Tomlinson po Lizzo i Cardi B – kobiety dużo śmielej mówią o seksie i nie oszczędzają męskich uczuć. Czy jest granica, której nie powinny przekraczać dla dobrego smaku?
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS
Wychowanie płci żeńskiej
Zuzanna i Julia. Dwie bliskie sobie osoby, które urodziły się w Polsce i które Polska i świat wychowały jako kobiety. Od transformacji ustrojowej końca lat 80. po końcówkę drugiej kadencji PiS w roku 2023 zmierzają się z polskim zaściankiem. Ale nie wszystko widzą tak samo, być może jednak relacja matki z córką musi zawierać sporą dawkę generacyjnego niezrozumienia?
Wygląda na to, że nadszedł czas, by parę spraw sobie wyjaśniły. Używając wiedzy, bagażu kulturowego, rodzinnych historii i własnych doświadczeń. I czasem zapraszając gości specjalnych. Zapraszają Zuzanna Dąbrowska i Julia Ikonowicz.
**
Zuzanna Dąbrowska – dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna. Komentatorka. W latach 80. uczestniczka opozycji demokratycznej, ruchu Wolność i Pokój oraz polskiej Partii Socjalistycznej. Obecnie szefowa działu Społeczeństwo w „Rzeczpospolitej”.
Julia Ikonowicz – była Młoda Socjalistka, była dziennikarka, z wykształcenia pracowniczka socjalna. Po latach podróży i poszukiwań odnalazła się w Portugalii i nauczaniu angielskiego.
Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: