Wakacje O!Świetlicy, czyli na co przeznaczyliśmy darowiznę z 2015 i 2016 roku.
Dzięki wpłatom, które otrzymaliśmy od Państwa w 2015 i 2016 roku mogliśmy pojechać na tegoroczne, tygodniowe kolonie w górach. Od 13 do 19 lipca z grupą 18 dzieci przebywaliśmy w Schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą. Wybraliśmy Beskidy, góry położone blisko Cieszyna, jednak jak się okazuje nadal dla wielu z nas mało znane i tajemnicze. Krocząc wspólnie górskimi szlakami, poznając historię i kulturę regionu oraz postaci związane z Istebną, Wisłą i okolicą chcieliśmy poczuć ducha gór, poznać górską kulturę, aby po powrocie do Cieszyna stworzyć widowisko teatralne, które będzie zapisem naszych przeżyć i doświadczeń. Premiera „Rozmów przy zbieraniu borówek”, bo taki tytuł nadaliśmy naszemu widowisku, odbędzie się już 29 i 30 lipca
Teatr w Ruchu. Projekt wędrówka.
W spektaklu będzie towarzyszyła nam grana na żywo muzyka kapeli Wałasi, która nie tylko odtwarza tradycyjne pieśni regionu, ale czerpiąc inspiracje z natury i górskiego krajobrazu tworzy własne kompozycje. Nad całością widowiska czuwa Bogusław Słupczyński, który towarzyszył nam w górach, a od kilku dni intensywnie pracuje z dziećmi i młodzieżą nad przygotowaniem widowiska.
Aby jednak mogło się ono odbyć musieliśmy wspólnie udać się na wędrówkę po Beskidach, którą rozpoczęliśmy dwugodzinnym spacerem z parkingu w Czarnej Wisełce do Schroniska. Pierwszy dzień to również praca w podgrupach, poznawanie naszych patronów – ludzi gór, takich jak artysta malarz Jan Wałach, alpinista Jerzy Kukuczka, czy Bolko Kantor przedwojenny bokser oraz organizator zawodów sportowych i rajdów górskich w Beskidach. Wieczorem usiedliśmy całą grupą przy ognisku. Niestety od samego początku naszego wyjazdu pogoda nam nie dopisywała, nie poddaliśmy się jednak i już następnego dnia wraz z przewodniczką PTTK udaliśmy się na szczyt Baraniej Góry. Po drodze zbierając jagody (na Śląsku Cieszyńskim nazywane borówkami).
Dzień drugi to również warsztaty taneczne z Marią Motyką członkinią regionalnego zespołu Istebna, której towarzyszył lider Kapeli Wałasi Zbigniew Wałach. Podczas warsztatów poznaliśmy kilka tańców beskidzkich oraz pieśni, które wykorzystamy w spektaklu. Wspólne śpiewanie poznanych pieśni stanowiło do końca naszego wyjazdu nasz codzienny rytuał.
Piątek był czasem spędzonym w Schronisku. Pracowaliśmy w podgrupach (m.in. szyjąc własne pamiątki z Beskidów, czy pracując z mapą lub budując w lesie szałas) oraz z instruktorami teatru. Wieczorem zagraliśmy w grę terenową.
W sobotę zeszliśmy ze Schroniska i udaliśmy się do Istebnej, gdzie w pracowni Zbigniewa Wałacha mogliśmy poznać tradycyjne góralskie instrumenty z Beskidu Śląskiego, zagrać na nich oraz obserwować jak powstają. Prosto z warsztatów udaliśmy się na obiad do drewnianej Karczmy u Ujca, gdzie znajduje się olbrzymi, powstały w okresie międzywojennym obraz dwóch istebniańskich malarzy Ludwika Konarzewskiego i Jana Wałacha.
W sobotę mieliśmy również okazję odwiedzić Muzeum Wałacha, znajdujące się w pracowni artysty w Istebnej Andziołówce. Poznaliśmy twórczość malarza oraz w ramach warsztatów z Ewą Cudzich wykonaliśmy techniką linorytu własne grafiki. W niedzielę znowu opuściliśmy Schronisko i udaliśmy się w kierunku Trójwsi. Naszym pierwszym przystankiem była Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej Wilcze, gdzie wdowa po alpiniście, pani Celina Kukuczka opowiedziała nam o osiągnięciach męża, o tym jakim był człowiekiem oraz pokazała nam pamiątki pochodzące z jego licznych wypraw. Po obiedzie udaliśmy się do kościoła Dobrego Pasterza w Istebnej, w którym oglądaliśmy freski Jana Wałacha. Następnie odwiedziliśmy tzw. Trójstyk, czyli miejsce, w którym łączą się granice trzech państw, Polski, Słowacji oraz Czech, gdzie porozmawialiśmy o specyfice życia na styku państw oraz o historii kształtowania się granic w naszym regionie. Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy podczas naszego wyjazdu było Centrum Pasterskie w Koniakowie, gdzie m.in. niektórzy z nas mogli po raz pierwszy zobaczyć prawdziwe owieczki.
Do Schroniska wracaliśmy spacerem przez Stecówkę, podziwiając okoliczne widoki. Był to jeden z piękniejszych wieczorów podczas naszego wyjazdu. Przedostatni dzień naszego wyjazdu to czas intensywnych zajęć z instruktorami teatru, ale także spacery i zajęcia ruchowe w okolicy ośrodka. To również wieczorne spotkanie podsumowujące, które z powodu pogody musieliśmy przenieść znad ogniska do środka Schroniska. Podczas spotkania przeprowadziliśmy konkurs, w którym każdy mógł wykazać się zdobytą podczas wyjazdu wiedzą. Każdemu z uczestników wręczyliśmy amulet wraz z nowym górskim imieniem. Wieczór zakończyliśmy śpiewaniem piosenek i pieśni góralskich. Do Cieszyna wróciliśmy 19 lipca w godzinach popołudniowych.
Dzięki środkom przekazanym przez darczyńców opłaciliśmy zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie oraz pokryliśmy koszty warsztatów na łączną kwotę 11057,41 zł.
Bardzo dziękujemy za pomoc i zaufanie!
Lato w Teatrze jest programem Instytutu Teatralnego finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerem projektu jest Cieszyńskie Studio Teatralne, prowadzony przez
Stowarzyszenie Na Rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur „Sałasz”.
Więcej o naszym projekcie na stronie Lata w Teatrze
Więcej o programie:
www.latowteatrze.pl
www.instytut-teatralny.pl
www.e-teatr.pl/pl/index.html
www.facebook.com/instytutteatralny