M. Sutowski, M. Olszewski, W. Śmigielska, Ł. Moll, prof. M. Dziarmagowski w rozmowie o polityce, węglu oraz jego kosztach społecznych, zdrowotnych i ekonomicznych.
W ramach COP 21 państwa- strony porozumiały się co do działań zmierzajacych do zredukowania wzrostu temperatury powietrza o nie mniej niż 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do okresu sprzed rewolucji przemysłowej w celu powstrzymania degradacji klimatu oraz rosnącego zagrożenia dla ok. 2 mln gatunków żyjących na naszej planecie.
Oznacza to potrzebę drastycznych cięć w emisji dwutlenku węgla, a co a tym idzie – poważnych zmian w światowej polityce energetycznej. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej zostało nam niewiele czasu – jeśli nie ograniczymy spalania paliw kopalnych do roku 2017, zmiany klimatyczne będą tragiczne i nieodwracalne.
poniedziałek, 29 lutego, godz. 18.00, Księgarnia Ogniwo, ul. Paulińska 28/ LU, Kraków
Dla kolejnych ugrupowań politycznych górnictwo stanowi depozyt wyborczych obietnic, które ostatecznie nie prowadzą ani do poprawy stanu tego sektora, ani do ograniczenia wydobycia i zużycia węgla. Czy uda się wyjść z tego impasu i wprowadzić konieczne rozwiązania zanim będzie za późno?
Czy badając bilans ekonomiczny polskich kopalń pamiętamy o kosztach leczenia chorób i powikłań powodowanych alarmującym stanem jakości powietrza? Czy prezentując projekty reform opartych na mniej lub bardziej stopniowym wygaszaniu wydobycia węgla w Polsce bierzemy pod uwagę koszty społeczne pozbawienia pracy tysięcy osób zatrudnionych w sektorze górniczym, a także koszty środowiska i adaptacji do zmian klimatu? Czy odpowiada nam pejzaż górniczych miast jaki pozostawiła po sobie transformacja ustrojowa?
W spotkaniu udział wezmą:
Michał Olszewski (dziennikarz, publicysta GW)
dr hab. Marek Dziarmagowski prof. AGH (Radny dzielnicy Dębniki, Kraków)
Łukasz Moll (Partia Razem)
Michał Sutowski (Krytyka Polityczna)
Prowadzenie: Weronika Śmigielska (Spółdzielnia Ogniwo)
Spotkanie towarzyszy premierze książki Polski węgiel.