Miasto

Czy zanieczyszczenie powietrza to problem jedynie dużych miast?

O jakości powietrza i przyczynach smogu rozmawiać będą Marcin Popkiewicz, Edwin Bendyk, Małgorzata Tkacz-Janik, Piotr Dominiak.

W powszechnym mniemaniu szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi zanieczyszczenie powietrza to problem dużych miast. Takie przekonanie wynika głównie z faktu, że w małych miastach i miejscowościach nie ma stacji pomiarowych, które mierzyłyby stężenia zanieczyszczeń powietrza. Wobec tego władzom lokalnym wygodnie jest twierdzić, że u nich problem nie istnieje.

środa, 2 marca, godz. 16.45, Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy”, ul. Zamkowa 1

Tymczasem największym źródłem zanieczyszczenia powietrza – potocznie zwanym smogiem – jest emisja pochodząca ze starych, niewydajnych pieców węglowych, tzn. kopciuchów, które zbyt często są opalane najtańszym i zarazem najbardziej szkodliwym paliwem, nierzadko z dodatkiem śmieci.

Czy zatem w małych miejscowościach, których mieszkańcy w największym stopniu korzystają z indywidualnych instalacji grzewczych, smog może być mniejszy niż np. w Krakowie? Nic bardziej mylnego. Coraz więcej wskazuje na to, że w małych miejscowościach smog często bywa bardziej intensywny.

Jak rozwiązać problem smogu i zmodernizować energetykę cieplną, a tym samym przyczynić się do rozwoju gospodarczego? Czy taka modernizacja będzie bardziej kosztowna niż utrzymywanie kopalń w stanie obecnym? Co zyskamy dzięki niej? Jak przestawić polską energetykę na niskoemisyjną tworząc nowe miejsca pracy na Śląsku?

W spotkaniu udział wezmą:
Marcin Popkiewicz (autor książek Rewolucja Energetyczna, Polski węgiel, Świat na rozdrożu)
Edwin Bendyk (Polityka, współautor książki Polski węgiel)
Małgorzata Tkacz-Janik (była szefowa Partii Zielonych, współpracowała przy opracowaniu raportu Zrównoważony rozwój Metropolii Silesia)

Prowadzenie:

Piotr Dominiak (lider Raciborskiego Alarmu Smogowego)

Spotkanie towarzyszy książce Polski węgiel.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij