O jakości powietrza i przyczynach smogu rozmawiać będą Marcin Popkiewicz, Edwin Bendyk, Małgorzata Tkacz-Janik, Piotr Dominiak.
W powszechnym mniemaniu szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi zanieczyszczenie powietrza to problem dużych miast. Takie przekonanie wynika głównie z faktu, że w małych miastach i miejscowościach nie ma stacji pomiarowych, które mierzyłyby stężenia zanieczyszczeń powietrza. Wobec tego władzom lokalnym wygodnie jest twierdzić, że u nich problem nie istnieje.
środa, 2 marca, godz. 16.45, Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy”, ul. Zamkowa 1
Tymczasem największym źródłem zanieczyszczenia powietrza – potocznie zwanym smogiem – jest emisja pochodząca ze starych, niewydajnych pieców węglowych, tzn. kopciuchów, które zbyt często są opalane najtańszym i zarazem najbardziej szkodliwym paliwem, nierzadko z dodatkiem śmieci.
Czy zatem w małych miejscowościach, których mieszkańcy w największym stopniu korzystają z indywidualnych instalacji grzewczych, smog może być mniejszy niż np. w Krakowie? Nic bardziej mylnego. Coraz więcej wskazuje na to, że w małych miejscowościach smog często bywa bardziej intensywny.
Jak rozwiązać problem smogu i zmodernizować energetykę cieplną, a tym samym przyczynić się do rozwoju gospodarczego? Czy taka modernizacja będzie bardziej kosztowna niż utrzymywanie kopalń w stanie obecnym? Co zyskamy dzięki niej? Jak przestawić polską energetykę na niskoemisyjną tworząc nowe miejsca pracy na Śląsku?
W spotkaniu udział wezmą:
Marcin Popkiewicz (autor książek Rewolucja Energetyczna, Polski węgiel, Świat na rozdrożu)
Edwin Bendyk (Polityka, współautor książki Polski węgiel)
Małgorzata Tkacz-Janik (była szefowa Partii Zielonych, współpracowała przy opracowaniu raportu Zrównoważony rozwój Metropolii Silesia)
Prowadzenie:
Piotr Dominiak (lider Raciborskiego Alarmu Smogowego)
Spotkanie towarzyszy książce Polski węgiel.