Jak pomóc ludziom w Afryce i na Bliskim Wschodzie.
– Im więcej wiemy o historii zmian klimatu, tym bardziej widzimy, że w historii cywilizacji rewolucje, upadki dynastii czy wojny zdarzały się w czasach susz. W czasach, kiedy były kłopoty z uprawą pól – mówi Jacek Piskozub z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. – Jeśli taka zależność okaże się prawdziwa, powinniśmy spodziewać się jeszcze wielu konfliktów zbrojnych w tym roku.
– Prognozy dotyczące zmian klimatu wskazują na to, że w przyszłości możemy spodziewać się większej liczby uchodźców. Będą to tak zwani uchodźcy klimatyczni – dodaje Marcin Gerwin, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju. – Ale to nie jest tak, że te zmiany są nieuchronne. Cały czas możemy jeszcze ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
Jak to zrobić? Zobacz wideo:
Czytaj nasz specjalny serwis o szczycie klimatycznym w Paryżu: relacje / komentarze / analizy / filmy / infografiki
**
Film powstał w ramach projektu Stacje Pogody (Weather Stations) współtworzonego przez Krytykę Polityczną, który stawia literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych.
Organizacje z Berlina, Dublina, Londynu, Melbourne i Warszawy wybrały pięcioro pisarzy do programu rezydencyjnego. Dzięki niemu stworzono pisarzom okazje do wspólnej pracy i zbadania, jak literatura może inspirować nowe style życia w kontekście najbardziej fundamentalnego wyzwania, przed którym stoi dzisiaj ludzkość – zmieniającego się klimatu. Projekt finansowany w ramach programu Kultura Unii Europejskiej.
www.krytykapolityczna.pl | www.politicalcritique.org | www.globalweatherstations.com
**Dziennik Opinii nr 335/2015 (1119)