Spotkanie z krytyczką literacką na temat wątków i motywów podejmowanych przez współczesnych pisarzy i pisarki.
25 listopada, środa, godz. 16.30, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Krytyczka literatury Justyna Sobolewska („Polityka”) w rozmowie z Martą Konarzewską o wątkach i tematach podejmowanych w polskiej literaturze współczesnej, a także o tym, jak interpretować twórczość pisarek i pisarzy w kontekście historii literatury i sztuki.
Wstęp wolny.
Wydarzenie towarzyszy cyklowi warsztatów dla licealistek i licealistów „Czytaj dalej„, które prowadzi w Krytyce Politycznej Marta Konarzewska.
Jak zdać maturę z polskiego i dobrze się przy tym bawić? Jak rozmawiać o książkach? Po co mi interpretacja? Jak poszerzać swoje humanistyczne zainteresowania i szukać ciekawych lektur? Na te pytania licealiści i licealistki znajdą odpowiedź podczas warsztatów z zakresu interpretacji literatury pięknej i innych tekstów kultury prowadzonych przez Martę Konarzewską.
Dla maturzystów będzie to ciekawa i praktyczna powtórka systematyzująca wiedzę i przygotowująca do nowej wersji matury ustnej z języka polskiego. Warsztaty mają na celu nie tylko kształtowanie umiejętności rozbudowanej interpretacji i szukania kontekstów, ale też pobudzenie chęci do samodzielnego sięgania po lekturę, dyskusji wokół czytanych tekstów, szukania nowych nieoczywistych interpretacji, a także odnoszenia ich do innych form kultury i sztuki. Spotkania to pozytywna konfrontacja teoretycznej wiedzy szkolnej i wymagań maturalnych z praktycznym korzystaniem z kultury. Istotą zajęć jest „spotkanie” z tekstem i analiza „na żywo” (w konwencji zawartej w nowej maturze).
Młodzieży czytanie kojarzy się z „przerabianiem” lektur w odniesieniu do kilku programowych wątków. Te tendencje i brak czasu poświęcanego czytaniu jako takiemu sprzyjają negatywnemu nastawieniu do samej czynności czytania, a tym bardziej do podejmowania czytelniczej refleksji i własnych poszukiwań. Literatura bezpośrednio wiąże się z innymi tekstami kultury – sztukami wizualnymi, muzyką, teatrem. Wszystkie te obszary przeplatają się i mają na siebie wpływ, podkreślenie wagi czytelnictwa w procesie edukacji, przygotowuje dzieci oraz młodzież do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym. Same warsztaty są również odpowiedzią na zmiany w sposobie egzaminowania maturzystów i maturzystek. Nowa formuła analizy „na żywo” zadanego tekstu może być o wiele ciekawsza i bardziej swobodna niż system przygotowywanych wcześniej sztywnych prezentacji maturalnych – komentuje prowadząca cykl spotkań Marta Konarzewska.
Justyna Sobolewska – polska krytyczka literacka, dziennikarka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2001 redagowała dział książkowy w „Przekroju”, potem pracowała jako redaktor w dziale kultury „Dziennika”. Obecnie jest dziennikarką w tygodniku „Polityka”. Publikowała szkice o literaturze i wywiady w „Odrze”, „Kresach”, „Res Publice Nowej”, „Kursywie” i „Arte”. Pisała recenzje książkowe i felietony w „Gazecie Wyborczej”, „Nowych Książkach”, „Tygodniku Powszechnym” i „Przeglądzie Politycznym”. Jest współautorką książki Jestem mamą (2004) i autorką Książka o czytaniu (2012).
Marta Konarzewska – opiekunka merytoryczna i prowadząca cykl warsztatów „Czytaj dalej”, których pierwsza edycja odbyła się w roku szkolnym 2013/2014. Polonistka, krytyczka literacka, scenarzystka. Współautorka, razem z Piotrem Pacewiczem, książki Zakazane miłości. Seksualność i inne tabu. Autorka tekstów w Przewodnikach Krytyki Politycznej, m.in.Brzozowski, Schulz, Edukacja. Prowadzi spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego Krytyki Politycznej oraz wiele spotkań literackich. Była przewodniczącą Stowarzyszenia im. K.K. Baczyńskiego, jurorką w Konkursach Poetyckich o Nagrodę im. K.K. Baczyńskiego. Współprowadziła wraz z Joanną Sikorzanką audycję „Podróże literackie” na antenie Radia Łódź. Publikowała m.in. we „Frazie”, w „Portrecie”, „Gazecie Wyborczej”, czy na łamach „Dziennika Opinii”. Wielokrotnie pełniła funkcję egzaminatorki podczas egzaminów maturalnych.
–
Wsparcie finansowe Miasto Stołeczne Warszawa w ramach projektu Czytaj dalej w 2015.