Miasto

Debata: Miastokracja | Co zrobić z reprywatyzacją?

Debata z udziałem Konrada Łaskiego, Agaty Szczęśniak i Jana Śpiewaka. Prowadzenie: Maciej Gdula.

Uniwersytet Krytyczny | Miastokracja | Co zrobić z reprywatyzacją? 

Goście: Konrad Łaski, Agata Szczęśniak, Jan Śpiewak
Prowadzenie: Maciej Gdula

11 marca, środa, godz. 18.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Ci, którzy chcieliby zatrzymać reprywatyzację w Polsce nie mają na razie siły, żeby to zrobić. Nie mają też atrakcyjnego języka, jakim mogliby zmobilizować ludzi do działania. Prywatyzacja toczy się więc w imię zadośćuczynienia za szkody „komunizmu” i przywracania dziejowej sprawiedliwości. Czy jednak rzeczywiście mamy do czynienia z powrotem starych właścicieli?

Podczas dyskusji zastanawiać się będziemy czym naprawdę jest reprywatyzacja, kto jest jej beneficjentem i jak wreszcie uregulować ten proceder.

Konrad Łaski – radca prawny (Kancelaria Łaski i Wspólnicy w Warszawie) zajmujący się prawem obrotu cywilnoprawnego, w szczególności obrotu nieruchomościami. Prowadzi postępowania reprywatyzacyjne i reprezentuje lokatorów w postępowaniach eksmisyjnych. Członek Zielonych, współpracował z KSS Piotra Ikonowicza.

Agata Szczęśniak – kuratorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej, zajmująca się zagadnieniami prywatyzacji w ramach festiwalu „Warszawa w budowie”.

Jan Śpiewak – przewodniczący stowarzyszenia Miasto jest Nasze, doktorant socjologii UW, bada przemiany polskiej klasy średniej. Członek inicjatywy Otwarty Jazdów, aktywista warszawski, od urodzenia związany ze Śródmieściem.

Maciej Gdula – socjolog, pracownik Instytutu Socjologii UW. Zajmuje się teorią społeczną i badaniem systemu klasowego. Badał i popularyzował teorię P. Bourdieu, N. Luhmanna i B. Latoura. W swoich badaniach nad klasami koncentrował się na wzroście roli klasy średniej jej związkach z instytucjami państwowymi i publicznymi. Opublikował m.in.: Trzy dyskursy miłosne(2009), Style życia i porządek klasowy w Polsce (2012, wspólnie z P. Sadurą). Wykładowca Instytutu Studiów Zaawansowanych.

______

POZOSTAŁE SEMINARIA UNIWERSYTETU KRYTYCZNEGO W SEMESTRZE WIOSENNYM.

______

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij