Miasto

Wymazani – a nadal istnieją; sąsiedzi, przyjaciele, bliscy

Cykl wydarzeń poświęconych historii koszalińskiej społeczności żydowskiej.

Koszaliński Klub Krytyki Politycznej, we współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie, organizuje cykl wydarzeń związanych z historią naszego miasta. Pierwszym w cyklu są Wymazani – próba rekonstrukcji historii społeczności żydowskiej Koszalina.

Debata z udziałem zaproszonych gości: Joanny Chojeckiej – dyrektorki Archiwum Państwowego w Koszalinie, Piotra Polechońskiego – publicysty, Michała Ruckiego wiceprzewodniczącego Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku oraz Eweliny Starzak – historyczki i dziennikarki. Dyskusję moderować będą Joanna Przybyło i Jacek Wezgraj.

7 listopada, czwartek, godz. 17.00, ArchiGaleria Archiwum Państwowego w Koszalinie przy ul. Skłodowskiej 2

Zaplanowaliśmy trzy odsłony naszego przedsięwzięcia: debatę, z udziałem historyków oraz przedstawicieli gminy żydowskiej, grę miejską oraz marsz pamięci, w kolejną rocznicę tragicznej w skutkach „kryształowej nocy”. Chcemy w ten sposób ożywić pamięć o koszalińskich Żydach – naszych poprzednikach – współmieszkańcach.

Debata będzie się koncentrować wokół następujących tematów:
– jaki sens ma rozmowa o „wymazanej” społeczności?
– czego koszalinianie mogą się nauczyć z historii Żydów na Pomorzu?
– czy trudno jest być Żydem w Polsce?
– jak wygląda żydowska codzienność, teraz?
– co my jako Polacy/Polki możemy obecnie czerpać z kultury żydowskiej?
– czy mówienie o trudnych relacjach polsko-żydowskich, zobrazowanych w literaturze i filmie jest potrzebne?

Debata ma charakter otwarty, a zaproszeni goście dużo do powiedzenia, spodziewamy się więc wielu pytań ze strony publiczności, których nie pozostawimy bez odpowiedzi.

Zapraszamy także na kolejne wydarzenia cyklu:

9 listopada, sobota, godz. 19.00 – marsz pamięci w 75. rocznicę zniszczenia żydowskiej synagogi podczas „kryształowej nocy”.  Trasa prowadzi od symbolicznego pomnika upamiętniającego synagogę  do obu żydowskich cmentarzy w Koszalinie.

17 listopada, niedziela, godz. 10.00-13.00 – gra miejska: celem gry jest zapoznanie uczestników (mieszkańców miasta) z historią Żydów koszalińskich  oraz zabytkami i śladami kultury żydowskiej zachowanymi na terenie miasta.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij