Edukacja walczy z ekonomią i polityką. Kto wygrywa? Jakiej szkoły chcemy, to pytania wtorkowej debaty w KP w Gdańsku.
Szkoła zanurzona w tradycji, chce kształtować przyszłość. Prywatne poglądy łączą się z ideami promowanymi przez państwo m.in. za pośrednictwem programów nauczania. Wpływ na edukację wywierają dzisiaj ekonomia i polityka. Nauczyciele mają za zadanie formować umysły, a neoliberalne praktyki wchodzą do szkół.
Łamigłówka edukacyjna komplikuje się coraz bardziej. Wygrywa ekonomia, ilość uczniów w klasie i szkolny księgowy. Pedagodzy, nauczyciele i rodzice biją na alarm. Diagnozę znamy. Jednak szkoła to nie towar, a pytanie czy to się opłaca? nie jest, miejmy nadzieję, najważniejsze. Pytamy zatem: Jakiej edukacji chcemy?
Dyskusja zatytułowana JAKA EDUKACJA? W STRONĘ PRAKTYKI I WSPÓŁPRACY odbędzie się we wtorek, 15 października 2013, godz. 19:15, w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk.
Goście: prof. Joanna Rutkowiak – Uniwersytet Gdański, Piotr Kowalczuk – Urząd Miejski Gdańsk, Agnieszka Tomasik – V LO Gdańsk, Agata Diduszko-Zyglewska – Warszawska Komisja Dialogu Społecznego ds. kultury, Krytyka Polityczna. Moderacja: Maria Klaman, Krytyka Polityczna Trójmiasto.
We wrześniu 2013 roku w Gdańsku odbył się już VIII Ogólnopolski Zjazd Pedagogiczny z udziałem kilkuset pedagogów z niemalże wszystkich, największych uczelni w naszym kraju. Gdańsk gorąco przyjął naukowców i pedagogów.
Wymiana wiedzy świetnie funkcjonuje w świecie akademickim, ale strumień jej przepływu i realnej współpracy między ekspertami, nauczycielami, rodzicami a samorządami jest wąski. Dzielmy się poglądami na edukację, by móc tworzyć najlepsze rozwiązania dla jej rozwoju.
Edukacja i szkoła to obszary przez które przechodzi każdy z nas. To pole, które kształtuje naszą przyszłość, jakość naszego życia, i jakość państwa. Ostatecznie edukacja jest sprawą każdego i każdej z nas.
Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka Edukacja. Przewodnik Krytyki Politycznej. W dniu spotkania książka dostępna będzie w niższej cenie – 25 PLN.
SPOTKANIE OTWARTE! WSTĘP WOLNY!