Krzysztof Tomasik

Kuligowska ’88, czyli Boniek Polak

Bońka nie dręczy tęsknota za ojczyzną. Kiedy chce, może lub musi coś załatwić w kraju, wsiada do samolotu PLL LOT i po dwóch godzinach jest u celu.

Bońka nie dręczy tęsknota za ojczyzną. Kiedy chce, może lub musi coś załatwić w kraju, wsiada do samolotu PLL LOT i po dwóch godzinach jest u celu. Tam spotyka znajomych, cieszy się rodziną, słucha aktualnych plotek, jest na bieżąco. Jego rodzice odwiedzali syna w Italii. „Mieszkam teraz za granicą, ale nigdy nie zapominam, że jestem Polakiem; jestem patriotą" – mówi Boniek i wierzy w to głęboko. „Moja córka chodzi również do polskiej szkoły przy ambasadzie PRL w Rzymie, kiedy patrzy w telewizji na jakiś mecz, w którym grają Polacy, zaciska za nich pięści” – dodaje z dumą. Jednakże patriotyzm Bońka ma niewiele wspólnego z Rotą: jemu bardzo, bardzo zależy na tym, co myślą o nim Polacy – Włosi uśmiechają się na ulicy – ale co mówią o nim w Łodzi? Kiedy polski reporter napisał, że niektóre włoskie gazety skrytykowały mistrza, Boniek chwycił za telefon i nakrzyczał do słuchawki: dziennikarz się tłumaczył, że nic nie zmyślił.

Farida Kuligowska-Boyes (19482001) – arabistka, publicystka. Wieloletnia korespondentka tygodnika „Polityka” w Niemczech.

Fragment tekstu „Zawodowiec i amator”, tygodnik „Polityka”, 1988.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij