Krzysztof Tomasik

Adrina ’89, czyli problemy striptizerki

- Jak to było ten pierwszy raz, na estradzie?

– Jak to było ten pierwszy raz, na estradzie?
– Nie ma co ukrywać: wstydziłam się. Nie patrzyłam na publiczność, starałam się wsłuchać w muzykę i nie myśleć o tym, co robię. Mój debiut był o tyle łatwiejszy, że wcześniej występowałam na scenie w “normalnych” programach. Sporo tańczyłam w domach kultury, jeździłam z kabaretem, chodziłam też do szkoły baletowej.

– Nie dawało to satysfakcji?
– Nie dawało pieniędzy! Pieniędzy nie miałam też z pracy zawodowej. Z wykształcenia jestem technikiem-ekonomistą. Za pracę otrzymywałam gorsze, niewiele ponad 30 tys. zł. Czy ja jestem gorsza od innych? Dlaczego mam sobie nie pozwolić na czekoladę, pomarańcze czy banany! A czy moje dziecko musi chodzić szaro, nieładnie ubrane?

– Czy pani teraz pieniądze nie są dla pani problemem?
– Nie martwię się przynajmniej o podstawowe sprawy. Nie zastanawiam się nad tym, czy kupić mleko chude, czy pełnotłuste i ile znowu będę musiała zapłacić za prąd. Jasne, że chciałabym mieć lepszy samochód. “Maluch przestaje mi wystarczać.
– O umiejętnościach striptizerek, o ich figurze, urodzie mówi się niezbyt pochlebnie.
– Przecież my wszystko musimy robić same. Nie współpracuje z nami choreograf czy kostiumolog. Ja na przykład niedawno uszyłam sobie własnoręcznie kozaczki z białego skaju ze srebrnymi ozdobami. Potrzebne mi są do “numeru” pod muzykę Michaela Jacksona. Sama też wymyślam taniec odpowiedni do danej melodii. A co do urody, to wszystko zależy od tego, co się komu podoba.

 

Fragment wywiadu Jana Zielarza ze striptizerką Adriną – kwartalnik “Natura
naturyzm”, 1989.

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij