fanfik-okladka

Zamek czyta „Fanfika”. Spotkanie z Natalią Osińską

Z autorką książki Fanfik w Bookowski. Księgarnia w Zamku (ul. Św. Marcin 80/82 w Poznaniu) rozmawiać będzie Justyna Zimna.

Szesnastoletnia Tosia dochodzi do wniosku, że nie chce już być grzeczną dziewczynką. W zasadzie… czy ona w ogóle chce być dziewczynką? A może nigdy nią nie była?

Debiut Natalii Osińskiej wywraca do góry nogami schematy literatury młodzieżowej, a „gra na oczekiwaniach i przyzwyczajeniach czytelników – jak pisze Aldona Kobus na portalu szuflada.net – odbywa się w nim na wielu poziomach”. Książkę można odczytywać jako fanfiction do popularnych polskich powieści młodzieżowych (na myśl przychodzi oczywiście Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz czy książki Haliny Snopkiewicz): zamiast historii o szkolnej akademii, licealnej miłości czy zbuntowanej nastolatce otrzymujemy opowieść o transseksualnym nastolatku, „który pierwszy raz w pełni rozpoznaje swoją tożsamość i nie ma zamiaru udawać kogoś innego, niż jest. Tylko tyle i aż tyle”.

O książce:

W poznańskim liceum trwają przygotowania do Dnia Niepodległości. Czyja koncepcja zwycięży? Kółko historyczne domaga się patriotycznej akademii. Zespół kabaretowy woli skecze o rogalach świętomarcińskich. Tymczasem szesnastoletnia Tosia ma na głowie poważniejszy problem: chyba się zakochała w jednym z artystów. W dodatku nie potrafi dojść do ładu z tym, kim tak naprawdę jest. Jedno wie na pewno: ma dość bycia grzeczną dziewczynką i potulnego spełniania cudzych oczekiwań.

Vlogerka Martha Oakiss: To jest dosłownie samo życie… Trzeba coś takiego przeczytać, żeby pewne rzeczy zrozumieć i co najważniejsze jest w tym też oryginalność: takiego wątku jak tu nie spotkałam w żadnej innej książce.Zamów książkę w sklepie internetowym.

Organizatorzy: Centrum Kultury Zamek, Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Tagi:

Data

24 MAR 2017

Czas

18:00
Poznań

Miejsce

Poznań

Opis