malta2017-sierak

Państwo / naród / obywatel. Matyja, Podemski, Sierakowski, Włodek

Debata towarzysząca Festivalowi Malta 2017 z udziałem Rafała Matyji, Krzysztofa Podemskiego, Sławomira Sierakowskiego i Ludwiki Włodek odbędzie się na na Placu Wolności. Prowadzenie: Agnieszka Lichnerowicz.

W czasach globalnych współzależności i transgranicznych oddziaływań, gdy integracja gospodarcza, finansowa czy informacyjna wydaje się marginalizować pozycję państwa narodowego, kraje bałkańskie odwołują się do tej koncepcji w jego klasycznym, XIX-wiecznym kształcie. Jeszcze do niedawna wydawało się, że to koncepcja przebrzmiała, nie będąca w stanie sprostać wyzwaniom współczesnego świata. Jaka jest historia koncepcji państwa narodowego? Jakie inne formy organizacji politycznej społeczeństwa miałyby ją zastąpić? Czy w Polsce istnieją alternatywne dla narodowego mitu narracje? Czy są w stanie przebudować tożsamość polskiego społeczeństwa? Jakie działania obywateli mogłyby się do tego przyczynić?

W rozmowie udział wezmą:

Rafał Matyja – politolog, publicysta. W latach 1997-2000 redaktor „Kwartalnika Konserwatywnego”, autor koncepcji IV Rzeczpospolitej. W 2000 r. przeniósł się z Warszawy do Nowego Sącza, gdzie współtworzył Wydział Studiów Politycznych WSB-NLU. Doktor habilitowany nauk społecznych, od 2014 r. profesor nadzwyczajny w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Stały współpracownik miesięcznika „Nowa Konfederacja”, publikuje także w „Tygodniku Powszechnym” i „Rzeczpospolitej”. Ostatnio opublikował książkę Rywalizacja polityczna w Polsce (2013).

Sławomir Sierakowski – socjolog i publicysta, okazjonalnie dramaturg i krytyk literacki. Założyciel środowiska „Krytyka Polityczna” i dyrektor Instytutu Studiów Zaawansowanych w Warszawie. Stypendysta Uniwersytetu Yale, Princeton i Harvarda, a także Instytutu Nauk o Człowieku i German Marshall Fund. W tym roku przyznano mu Richard von Weizsäcker Fellowship w Berlinie. Pisze m.in. dla „New York Times”, „Project Syndicate” i „Die Zeit”.

Krzysztof Podemski – socjolog, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2005–2008 dyrektor Instytutu Socjologii tego uniwersytetu, później prodziekan ds naukowych i studiów doktoranckich. W latach 2014–2016 członek Rady CBOS.  Autor książek: Obrazy i wizje społeczeństwa polskiego w prasie krajowej w 1981 roku i Socjologia podróży. Współautor m.in. Życie w Poznaniu 2001. Miasto-mieszkańcy-instytucje, redaktor m.in. Społeczeństwa 13 krajów Europy Środkowej i Wschodniej, Spór o społeczne znaczenie społecznych nierówności. Członek Konsorcjum Warsztaty Analizy Dyskursu. Publicysta poznańskiego dodatku Gazety Wyborczej. Członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia.

Ludwika Włodek – absolwentka stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Pracuje jako adiunkt w Studium Europy Wschodniej UW i dziennikarka freelancerka. Jest autorką trzech reporterskich książek Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów(2012), Wystarczy przejść przez rzekę (2014) i Cztery sztandary jeden adres. Historie ze Spisza(2017) i albumu wspomnieniowego Andrzej Mróz. Cudowna, cudowna historia (2014). Interesują ją ideologie narodowe i polityka tożsamości.

Platforma Bałkany. Rozmowy na Placu

Jak co roku programowi artystycznemu Malty towarzyszy Forum, czyli rozmowy, w których w sposób przekrojowy rozważamy główny temat Festiwalu. W tym roku maltańskie spotkania skupią się na relacji między historią Bałkanów a naszą, doświadczeniem tego regionu a współczesną sytuacją Polski, Europy i świata. A zatem Bałkany jako platforma wiedzy i refleksji o nas samych i o rzeczywistości, w której żyjemy. W spotkaniach wezmą udział politolodzy, psychiatrzy, antropolodzy, slawiści, filozofowie, historycy, pisarze, prawnicy i dokumentaliści.

Debata odbywa się w ramach Festivalu Malta 2017.

Tagi:

Data

22 CZE 2017

Czas

17:00
Poznań

Miejsce

Poznań

Opis