Świat

Rok 2016 w Krytyce Politycznej

Rok 2016 był czasem apokalipsy w życiu społeczno-politycznym. Był to też bardzo pracowity rok dla Krytyki Politycznej.

Uruchomiliśmy nową stronę Wydawnictwa KP, które zyskało dzięki temu sprawny sklep internetowy i przestrzeń, gdzie można prezentować przygotowywane przez nas książki. Odnowiliśmy i rozbudowaliśmy anglojęzyczna stronę Political Critique, a na koniec odpaliliśmy nową lewą stronę KrytykaPolityczna.pl

Czas apokalipsy, czyli subiektywne podsumowanie roku 2016

Przez ostatnich 12 miesięcy wydawaliśmy książki, organizowaliśmy seminaria, konferencje i wydarzenia społeczno-kulturalne, opisywaliśmy i komentowaliśmy to, co dziele się w polityce, kulturze i gospodarce w Polsce i na świecie. Chcemy żyć w świecie, gdzie szanuje się demokrację, prawa człowieka (osobiste, pracownicze), gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Ponieważ chcielibyśmy, żeby ten świat był tu i teraz, działamy na rzecz zmiany społecznej. Te ogólne zdania w szczegółach przekładają się na wymienione poniżej najważniejsze z naszych aktywności.

Dziękujemy wszystkim przyjaciółkom i przyjaciołom za wspieranie naszych działań!

W 2016 roku:

Zrealizowaliśmy 12 cykli seminariów w Instytucie Studiów Zaawansowanych w Warszawie, w semestrze zimowym 7 i letnim 5.

Nowy rok akademicki 2016/2017 zainaugurował wykład prof. Marka Belki: Ekonomiczny wymiar kryzysu Unii Europejskiej.

W 2016 roku ISZ zorganizowaliśmy dwie międzynarodowe konferencję:
– The next Reset? The West and Russia between Crimea and ISIS (10 marca 2016)
– Systemy klasowe w Europie Środkowej (16 listopada 2016)

Zespół Instytutu opracował dwie publikacje, które podsumowują ostatnie lata pracy w ramach dwóch ścieżek badawczych – Ekonomia oraz Kultura i rozwój:
– Globalny kryzys gospodarczy po roku 2008. Perspektywa postkeynesowska pod redakcją Kazimierza Łaskiego i Jerzego Osiatyńskiego;
– Kultura i rozwój. Analizy, rekomendacje, studia przypadków pod redakcją Jerzego Hausnera, Izabeli Jasińskiej, Mikołaja Lewickiego i Igora Stokfiszewskiego.

Jak kultura wpływa na rozwój społeczno-gospodarczy

czytaj także

Jak kultura wpływa na rozwój społeczno-gospodarczy

Jerzy Hausner, Izabela Jasińska, Mikołaj Lewicki, Igor Stokfiszewski

***

W Klubach Krytyki Politycznej, które działają w kilkunastu polskich miastach, zorganizowaliśmy blisko 300 wydarzeń: debat, warsztatów, spotkań autorskich, wystaw, projekcji filmowych.

W grudniu 2016 roku Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie dzięki wsparciu ze zbiórki społecznej otworzyła swoją nową siedzibę w starym młynie! W grudniu działalność w nowej lokalizacji zainaugurował cykl spotkań poświęconych roli kultury na peryferiach i jej relacji do stolicy – kontynuacja ważnego panelu obywatelskiego Kongresu Kultury.

Prowadzimy także stały program merytoryczny w Świetlicach w Warszawie, Gdańsku i Kijowie. W tym roku współorganizowaliśmy z Centrum Badań nad Kulturą Wizualną w Kijowie wystawę Kinotron poświęconą futuryzmowi Stanisława Lema i artystów kinematografii radzieckiej. Współpracowaliśmy również przy powstaniu ukraińskiej Filmoteki – zbioru archiwalnych filmów artystycznych wzorowanym na partnerskim projekcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Na przełomie maja i czerwca w Warszawie zorganizowaliśmy 3. edycję Festiwalu społecznego im. Jacka Kuronia. Rozmawialiśmy o roli nowych mediów w polityce, solidarności między krajami europejskimi i przyszłości ekonomicznej i politycznej świata m.in. z Clausem Offe, Jadwigą Staniszkis, Timothym Snyderem. Zorganizowaliśmy również grę miejską, performance na rocznicę obrad Okrągłego Stołu z Komuną Warszawa, seminaria, koncert, spacer, warsztaty dla dzieci.

Po raz pierwszy wydaliśmy dwa słuchowiska:
– Jutro będzie słońce Zralek / Zabrocki / Lenarczyk poświęcone środowisku harcerskiemu Walterowców, którego premiera odbyła się podczas 3. edycji Festiwalu społecznego im. Jacka Kuronia;
– Eter Marcina Zabrockiego i Pawła Cieślaka – współczesnej interpretacji tekstów kultury z XX-lecia międzywojennego.

Klub Krytyki Politycznej w Łodzi po raz czwarty zorganizował obchody Rewolucji 1905 roku oraz – po raz pierwszy – wydaliśmy grę karcianą poświęconą Rewolucji.

Relacjonowaliśmy także bezprecedensową walkę gminy Dobrzeń Wielki z Opolem.

Wielka walka z „większym Opolem”

W Gnieźnie kontynuowaliśmy rozważania dotyczące transformacji ustrojowej i jej wpływ na społeczność lokalną. W tej edycji projektu skupiliśmy się na architekturze i powstał Gnieźnieński Szlak Modernizmu. W Poznaniu i Krakowie zorganizowaliśmy kolejne odsłony wystawy fotografii i wideo Tomasa Rafy Nowy nacjonalizm w sercu Europy. Specjalna odsłona tego cyklu towarzyszyła też 3. edycji Festiwalu Kuronia w Warszawie. W Sopocie prowadziliśmy plenerową czytelnię podczas sierpniowego festiwalu Literacki Sopot.

W sierpniu 2016 zorganizowaliśmy coroczny zjazd aktywistów i aktywistek z Polski i Europy – Agorę Europy Środkowo-Wschodniej, w którym wzięło udział ponad 120 działaczy lewicowych organizacji z 17 krajów. W tym roku sporo rozmawialiśmy o wpływie Rosji i Władimira Putina na politykę międzynarodową.

Cały czas prowadzimy bazę – wyszukiwarkę kobiet-specjalistek w wielu obszarach – ekspertki.org, która ma walczyć z nierównością płci w debacie publicznej. W kwietniu opublikowaliśmy Narzędziownik, który ma pomóc zrozumieć pracownikom mediów i organizatorom wydarzeń publicznych, dlaczego istotne jest dbanie o równowagę płci w swoich programach czy debatach.

Krytyka Polityczna otrzymała też jedną z 25 Federek.

Krytyka Polityczna otrzymała też jedną z 25 Federek, czyli nagród przyznanych przez Federację na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny z okazji 25-lecia jej istnienia za wspieranie działań na rzecz praw kobiet.

Nieustannie apelujemy o reformę polityki narkotykowej w Polsce, ale też międzynarodowo. W kwietniu przedstawiciele KP wzięli udział w Specjalnej Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ poświęconego polityce narkotykowej w Nowym Jorku, relacje z obrad przeczytacie na www.narkopolityka.pl. W maju współorganizowaliśmy panel dyskusyjny podczas Kongresu Kobiet, gdzie poruszyliśmy stabuizowany temat używania i uzależnienia od substancji wśród kobiet i zaprezentowaliśmy broszurę Wpływ polityki narkotykowej na życie kobiet.

W tym roku uruchomiliśmy też Stypendium Pamięci Konrada Pustoły dla fotografów zaangażowanych społecznie.

Członkowie i członkinie zespołu Krytyki Politycznej brali udział (również jako współorganizatorzy) w wielu ważnych oddolnych inicjatywach społecznych jak Chlebem i Solą, Czarny Protest czy Kongresu Kultury.

Współpracowaliśmy z ponad 100 instytucjami i organizacjami. Jesteśmy też częścią międzynarodowych sieci Time to Talk, Connected Action for the Commons, współpracujemy blisko z wieloma międzynarodowymi organizacjami, np. European Cultural Foundation, European Alternatives. Dwoje naszych członków, Agnieszka Wiśniewska i Igor Stokfiszewski, weszło do grupy koordynującej działania międzynarodowego ruchu DiEM25. Cały czas jesteśmy zaangażowani we współpracę z aktywistami i ekspertami z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, odwiedziliśmy podczas pobytów studyjnych i działań większość krajów tego regionu.

***

Wydaliśmy 31 nowych tytułów w 7 seriach oraz poza seriami, w tym bestsellerowe Zakonnice odchodzą po cichu Marty Abramowicz, które rozeszły się w ponad 40 tys. egzemplarzy.

Nasza seria ekonomiczna wzbogaciła się o kolejne dzieła światowej sławy ekonomistów. Wśród naszych autorów znajdują się m.in. Thomas Piketty, Ha-Joon Chang, David Graeber.

Otrzymaliśmy nagrody i wyróżnienia:

Książka Ma być czysto Anny Cieplak została książką roku w plebiscycie Radiowego Domu Kultury emitowanego w Polskim Radio.

Książka Kapitał w XXI wieku Thomasa Piketty’ego otrzymała I miejsce w kategorii: Najlepsza zagraniczna książka ekonomiczna przetłumaczona na język polski Nagrody ECONOMICUS.

Książka Ekonomia. Instrukcja obsługi Ha-Joon Changa zajęła III miejsce w kategorii: Najlepsza zagraniczna książka ekonomiczna przetłumaczona na język polski Nagrody ECONOMICUS.

Książka Wanda Jakubowska. Od nowa Moniki Talarczyk-Gubały – otrzymała nominację do Nagrody PISF za książkę o tematyce filmowej oraz nominację do Nagrody im. Bolesława Michałka.

Książka Kim jest ślimak Sam? Marii Pawłowskiej, Jakuba Szamałka i Katarzyny Boguckiej została wyróżniona w VIII Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej i znalazła się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Bestseller naszej serii dziecięcej Mat i świat Agnieszki Suchowierskiej – w 2015 uhonorowany Nagrodą Literacką Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY – w tym roku otrzymał wyróżnienie w konkursie na Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

W tym roku po raz pierwszy wydaliśmy powieść dla młodzieży, czyli Fanfik Natalii Osińskiej.

Nasze książki ukazują się także w formacie ebook, a także jako audiobooki. Kapitał XXI wieku można odsłuchać w 34 godziny 18 minut!

Uczestniczyliśmy w targach książki w Warszawie, Krakowie, Białymstoku, Katowicach, Wrocławiu i Łodzi.

W 2016 roku uruchomiliśmy nową księgarnię internetową.

***

20 grudnia 2016 roku wystartowała nowa odsłona naszej strony internetowej.

Redaktorką naczelną nowego portalu jest Agnieszka Wiśniewska, która odpowiada za dział Kraj. Dział Świat prowadzi Sławomir Blichiewicz, Gospodarka – Michał Sutowski, Kultura – Magda Majewska.

Udostępniliśmy wam nowe elektroniczne wydanie Krytyki Politycznej, naszą lepszą stronę internetową. Przyjaźniejszą dla czytelnika, funkcjonalną i przejrzystą, otwierającą przed nami nowe możliwości. Codziennie przygotowujemy dla was komentarze, analizy i felietony, dbamy o to, żebyście mieli szansę przeczytać ciekawy reportaż, pogłębiony wywiad, ale też szybką, bieżącą, alternatywną publicystykę.

Do grona stałych autorów należą m.in. Kinga Dunin, Kaja Puto, Jaś Kapela, Jakub Majmurek, Jakub Dymek, Agata Diduszko-Zyglewska, Jan Śpiewak.

Produkujemy program wideo Sterniczki w Krytyce Politycznej Roberta Kowalskiego. Do audycji zapraszane są kobiety – publicystki, ekspertki i polityczki komentujące wydarzenia polityczne.

Jako TV KP relacjonowaliśmy niektóre z tegorocznych najważniejszych wydarzeń na ulicach Warszawy związanych z reakcją społeczeństwa obywatelskiego na kontrowersyjne działania obecnej większości parlamentarnej (jak m.in. Czarny Protest, Dzień Solidarności z Uchodźcami, demonstracja przeciwko planowanej reformie edukacji).

Nasze publicystki i publicyści stale gościli w mediach, (m.in. TVN24, Polsat News, Polsat News 2, TVP Info, TOK.FM, RDC, PolskieRadio24, Trójka).

Nasz profil na twitterze śledzi ponad 131 tysięcy osób, a na facebooku ponad 74 tys.

Z naszymi partnerami z Węgier, Słowacji i Czech tworzymy także międzynarodowy portal Politicalcritique.org.

***
W 2017 roku Krytyka Polityczna będzie obchodzić swoje 15 urodziny!

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij