Majątek miliarderów pęcznieje właśnie w chwili, gdy milionom ludzi zagraża nędza i utrata życia. Nierówności w Ameryce osiągnęły groteskowy poziom.
W ubiegłym tygodniu przybyło w Stanach Zjednoczonych 2,1 mln bezrobotnych – podał amerykański Departament Pracy. Pracowników zwalnia się masowo. Przez dziesięć tygodni pandemii koronawirusa aż 40,7 mln Amerykanów straciło pracę.
W ciągu tych samych dziesięciu tygodni – według nowego badania progresywnego think-tanku Institute for Policy Studies (IPS) – łączny majątek netto amerykańskich miliarderów wzrósł o niemal pół biliona (500 miliardów) dolarów i wynosi łącznie 3,4 biliona.
czytaj także
„Właśnie teraz, gdy milionom ludzi zagraża nędza i śmiercionośny wirus, majątki miliarderów pęcznieją. Nierówności w Ameryce osiągnęły groteskowy poziom” – komentuje IPS i dodaje, że w Stanach Zjednoczonych zmarło na COVID-19 już ponad sto tysięcy osób.
IPS, który publikuje cotygodniowe raporty o „profitach z pandemii”, ustalił, że między 18 marca a 28 maja bieżącego roku łączny majątek netto amerykańskich miliarderów wzrósł o 16,5 procent, czyli 485 mld dolarów.
Time for your steaming morning cup of rage:
We enter week 10 of #PandemicProfiteering.
40 million unemployed vs. $485 billion more for billionaires. pic.twitter.com/eTt7nM06BT
— Institute for Policy Studies (@IPS_DC) May 28, 2020
Właściciel Amazona Jeff Bezos – obecnie najbogatszy człowiek na świecie – i założyciel Facebooka Mark Zuckerberg wzbogacili się przez ostatnie dziesięć tygodni o 63 mld.
Tymczasem, jak donosił portal Common Dreams, już w najbliższą niedzielę Amazon przestanie wypłacać pracownikom tymczasową premię za pracę w niebezpiecznych warunkach, wynoszącą dwa dolary za godzinę.
czytaj także
IPS zauważa, że od połowy marca, gdy wiele stanów zaczęło się zamykać dla spowolnienia rozwoju pandemii, w Ameryce przybyło szesnastu nowych miliarderów.
„Dotychczas taka sytuacja była po prostu nie do utrzymania” – pisze IPS na Twitterze. „Teraz jest po prostu nieludzka”.
czytaj także
**
Jake Johnson – redaktor portalu Common Dreams.
Artykuł opublikowany na portalu commondreams.org na licencji Creative Commons – Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.