Świat

Krymscy Tatarzy wykrzyczą swój ból na Eurowizji

Ukrainę na Eurowizji reprezentować będzie Dżamala, piosenkarka krymsko-tatarskiego pochodzenia.

Od dwóch lat Krym znajduje się pod okupacją rosyjską. Przez ten czas szybko zwiększyła się migracja z półwyspu do Ukrainy czy do krajów Unii Europejskiej. Światowe organizacje, takie jak OSCE, Human Rights Watch czy Amnesty International łączą pogorszenie się sytuacji w regionie ze złamaniem praw człowieka na Krymie. Szczególnie narażeni na problemy są zamieszkujący Krym Tatarzy.

Od początku konfliktu tatarscy obywatele Krymu nie zaakceptowali aneksji i jednoznacznie opowiadali się za pozostaniem Krymu w granicach Ukrainy, bojkotując referendum w sprawie państwowej przynależności półwyspu. W 2014 roku ukraińskie media mówiły o tym, że po marcowym referendum półwysep opuściło od 17 do 20 tysięcy ludzi, z tych 7-8 tysięcy Tatarów. Przy tych wydarzeniach presji ze strony „nowej władzy” poddawani są nie tylko aktywiści, ale i zwykli obywatele.

Na terenie okupowanego Krymu łamane są podstawowe prawa człowieka: zakazuje się zgromadzeń, dochodzi do przeszukań w domach, meczetach i szkołach pod pretekstem poszukiwania broni, narkotyków czy zakazanej literatury. Liderzy Tatarów krymskich i aktywni działacze ruchu krymsko-tatarskiego mają problem z przekraczaniem granic. Narażeni są na prześladowania, a nawet aresztowania. Rosyjska władza próbuje oskarżyć Medżlis krymsko-tatarski, czyli samorząd narodowy Tatarów krymskich, o ekstremizm i doprowadzić do jego likwidacji

W roku 2014 na Krymie zniknęło 18 Tatarów krymskich. Taką liczbę podał lider narodu krymsko-tatarskiego, Mustafa Dżemilew. Niektórzy z nich odnaleźli się, innych znaleziono martwych. O losie pięciorga nic nie wiadomo. Milicja krymska niechętnie prowadzi śledztwa w sprawie osób zaginionych. Obrońcy praw człowieka podkreślają, że za część zaginięć odpowiada tzw „samoobrona”, która współpracuje z miejscową władzą.

To czyni poszukiwania i karanie winnych niemal niemożliwym.

Jedną z form prześladowań są przeszukania w redakcjach krymskich mediów. Krymscy śledczy przeprowadzili przeszukania m.in. w telewizji Tatarów krymskich ATR. Gazeta „Avdet” była niejednokrotnie oskarżona o ekstremizm.

Jak reagują na to władze w Ukrainie? Najczęściej MSZ Ukrainy wyraża oburzenie. Około miesiąca temu Kijów pisał, po kolejnych zatrzymaniach działaczy krymsko-tatarskich, że w XXI wieku Kreml powtarza antytatarskie represje, porównywalne z prześladowaniami, których sowieci dokonywali w latach 30. i 40. XX wieku. W niektórych przypadkach prokuratura generalna Ukrainy wszczynała dochodzenia, ale ich efektywność jest minimalna.

W tym roku w konkursie piosenki Eurowizji Ukrainę reprezentować będzie Dżamala, piosenkarka krymsko-tatarskiego pochodzenia. Zastępca Medżlisa krymsko-tatarskiego narod u Ahtem Czijgo, który od 29 stycznia 2015 roku znajduje się w areszcie po sprawie „26 lutego”, kiedy to w Symferopolu odbył się wielotysięczny więc solidarności z Ukrainą, zwrócił się do niej:

„To, co zrobiłaś, ma ogromne znaczenie dla naszego narodu. Dzięki tobie cały świat usłyszy nasz ból”.

Piosenkarka będzie wykonywała piosenkę o deportacji Tatarów z Krymu do Azji Środkowej po drugiej wojnie światowej.

***

Julia Aleksiejewa  dziennikarka białoruska

 

 **Dziennik Opinii nr 82/2016 (1232)

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij