Świat

Korupcyjne wycieczki

Zwiedzanie Pragi? Zamiast Hradczan można wybrać „Praskie safari”, czyli wycieczkę po śladach najbardziej znanych bohaterów afer korupcyjnych w Czechach.

Od początku roku turyści odwiedzający Pragę mogą skorzystać z usług agencji turystycznej Corrupt Tour, która proponuje wycieczki po korupcyjnych pamiątkach. Założył ją filozof i tłumacz Petr Šourek. Jak sam mówi, „chcemy pokazać, że coś negatywnego może być również źródłem dochodu i zabawy”. Korupcja w Czechach zdecydowanie nie przeżywa recesji, więc właściciel nie boi się braku pomysłów na nowe trasy.

Z dostępnych ofert można między innymi wybrać „Trzy praskie naj”, „Szpitale na granicy prawa” czy „Praskie safari” – wszystkie nawiązują do najbardziej znanych afer korupcyjnych, które wstrząsnęły czeskim życiem publicznym w ostatnich latach.

„Praskie safari” to wycieczka po śladach najbardziej znanych bohaterów afer korupcyjnych. „Trzy praskie naj” to Škodův palác, który władze miejskie wynajmują od tajemniczej firmy z Luksemburga i płacą za to duże pieniądze, tunel Blanka, o którym już w momencie podpisania umowy z wykonawcą było wiadomo, że będzie kosztował o wiele więcej, niż planowano (a firma, która go stawiała, przez rok robiła to bez zgody na budowę), oraz Letňany, gdzie w niejasnych okolicznościach zostało zmieniona lokalizacja ostatniej stacji linii metra C – zamiast wśród bloków, skąd ludzie dojeżdżają do centrum, wylądowała w pustym polu, gdzie miała się odbyć olimpiada w 2016 roku.

„Szpitale na granicy prawa”, to, jak głosi opis na stronie agencji, trzy wyrafinowane sposoby, by z budżetu państwa zniknęły pieniądze. Te szpitale to IKEM, gdzie przetarg za 1,8 miliarda koron na medyczne urządzenia wygrała nikomu nieznana firma; Motol, szpital kliniczny, wokół którego było głośno w związku z filmem nagranym z ukrycia, na którym jego dyrektor mówi o konieczności lepszej opieki dla tzw. VIP-ów, dzięki którym później łatwiej zyskać pieniądze na inwestycje; wreszcie Střešovice, wojskowy szpital, który zaplanował za ponad miliard koron luksusowy hotel i basen, ale ich budowa, pomimo podpisanej już umowy z wykonawcą, została wstrzymana jako niemieszcząca się w możliwościach finansowych państwa. Z powodu wstrzymania tej inwestycji czeski budżet  zapłaci wykonawcy karę w wysokości prawie 200 milionów koron.

Agencja działa niecały rok i cały czas poszerza swoją ofertę o nowe trasy czy wyjazdy poza Pragę; przygotowała również ofertę dla niemieckojęzycznych turystów. We wrześniu Corrupt Tour świętowało zorganizowanie pięćdziesiątej wycieczki.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij