Vit Havránek nazywa to miejsce „zapleczem dla sztuki współczesnej”. Odbywają się tu nie tylko wystawy, ale też dyskusje i pokazy filmowe.
Tranzit to sieć powstała w 2002 roku w Austrii, Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Ponad podziałami językowymi, narodowymi, formalnymi, historycznymi działacze z Tranzit formułują swój krytyczny głos, uczestnicząc w wystawach, debatach, wydarzeniach muzycznych i literackich, performensach i akcjach edukacyjnych.
Display jest organizacją non-profit powołaną do prezentacji sztuki współczesnej. W latach 2001-2006 Display działał we własnej przestrzeni w Pradze (ul. Bubenská 3), gdzie zaprezentowano kilkadziesiąt wystaw artystów z Czech i zagranicy. Ponadto współorganizował wiele wystaw czeskich artystów w galeriach zagranicznych.
Dziś Tranzit i Display współtworzą galerię Tranzitdisplay. Vit Havránek z Tranzitdisplay nazywa to miejsce „zapleczem dla sztuki współczesnej”. Odbywają się tu bowiem nie tylko wystawy, ale jest to też przestrzeń dyskusji o sztuce współczesnej i pokazów filmowych. Znajdziemy tu również księgarnię z poświęconymi sztuce publikacjami z całego świata i małą kawiarnię.
Miejsce znajduje się w Pradze (ul. Dittrichova 9), ale projekty, jakimi się zajmuje, mają zasięg międzynarodowy. Celem działań Tranzitdisplay jest inicjowanie dyskusji i dostarczanie narzędzi do refleksji na temat sztuki współczesnej w kontekście społecznym.
W październiku zespół Krytyki Politycznej odwiedził Tranzitdisplay i spotkał się z tworzącym je Vitem Havránkiem.
Fotorelację ze spotkania przygotowała Agnieszka Muras
Więcej o galerii na: www.tranzitdisplay.cz