Serwis klimatyczny

COP19: komentarze, wywiady, analizy

Czy szczyt w Warszawie sprawi, że zaczniemy inaczej myśleć o zmianach klimatu i ich konsekwencjach?

Od 11 do 22 listopada w Warszawie trwa COP19 – światowy szczyt klimatyczny. Uczestnicy z prawie dwustu państw będą negocjować nowe porozumienie w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, co jest przyczyną negatywnych zmian klimatycznych i ekstremalnych zjawisk pogodowych – susz, huraganów, powodzi.

Polska, jako organizator, jest w sytuacji szczególnej: nasza gospodarka niemal w całości opiera się na energii uzyskiwanej z węgla, a polskie władze wielokrotnie blokowały porozumienia w sprawie ograniczeń emisji na forum międzynarodowym. Do tego w debacie publicznej zmiany klimatyczne są nierzadko negowane, a wszelkie próby przestawienia się na gospodarkę niskoemisyjną i pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł przedstawiane jako mrzonka albo zagrożenie dla polskich interesów.

Czy COP19 to zmieni? Czy może być okazją, by uświadomić polskim obywatelom, jak zmiany klimatyczne, w ich społecznym, politycznym i ekonomicznym wymiarze, dotykają ich codziennego życia? Czy przekona ich, że odnawialne źródła energii to sposób na stworzenie bardziej egalitarnego społeczeństwa i innowacyjnej gospodarki?

Zapraszamy do serwisu klimatycznego Dziennika Opinii: relacji, wywiadów, analiz i komentarzy z COP19.

CZYTAJ W SERWISIE:

Koalicja Klimatyczna: COP19 poniżej oczekiwań, ale jest szansa na porozumienie

Marcin Popkiewicz, Nie zjedzmy tej planety do ogryzka: Mamy wybór: dogłębna transformacja systemu energetycznego albo dociskamy pedał gazu i zjeżdżamy w przepaść.

Amy Goodman, Media muszą patrzeć na ręce tym, którzy dysponują władzą: To się nie dzieje, jeśli zajmują się spisywaniem tego, co władza i korporacje mają im do powiedzenia.

 

Claudia Ciobanu: Szczyt w pięciu anegdotach: Dlaczego płakał przedstawiciel Filipin, skąd w Warszawie wzięły się różowe płuca i co wyciekło z Departamentu Stanu.

Rebecca Harms, Gaz łupkowy to wielka bańka ekonomiczna: Działa tylko wtedy, kiedy nie zważa się na żadne koszty ekologiczne.

Szymon Malinowski, Tak, klimat się ociepla i wiemy, dlaczego tak się dzieje: Ale to, czego się obawiamy, to nie sama zmiana klimatu, ale jej tempo.

Ekolodzy, związkowcy i organizacje pozarządowe opuszczają szczyt na znak protestu

Jakub Bożek, Czego uczą nas tajfuny: Ekstremalne sytuacje pogodowe uświadamiają ludziom, że zmiana klimatyczna dzieje się „tu i teraz”.


Artur Wieczorek, Korolec może odejść: Za podszeptem jakich demonów premier obniżył rangę urzędnika, który jest gospodarzem bardzo ważnego międzynarodowego szczytu?

 

Kamil Lipiński, Delegaci poszli w las: Ograniczając powierzchnię lasów, zaśmiecamy swoje mieszkanie, jednocześnie pozbawiając się miotły. Relacja Koalicji Klimatycznej.

Vincent Huang, Nie możemy się bez końca rozwijać: Może dzięki mnie ktoś w Warszawie usłyszy o tonących wyspach Tuvalu.

Czysty węgiel? Nie ma czegoś takiego. Fotorelacja z demonstracji pod Ministerstwem Gospodarki

Fotorelacja z Marszu dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej

Adam Ostolski, Związkowcy, ekolodzy i zielony biznes muszą siąść do jednego stołu. I wspólnie naciskać na rząd w sprawie polityki klimatycznej.

Jakub Bożek, Polska polityka klimatyczna, czyli komedia pomyłek: Polska ignoruje unijne zalecenia i możliwości w najgorszy możliwy sposób: głośny i głupi

Skamielina Dnia dla Polski: Ekolodzy doceniają Polaków, ganią polski rząd. Relacja Koalicji Klimatycznej ze szczytu

Piotr Trzaskowski, Po co związkowcom ten egzotyczny sojusz? CFACT przypisują sobie istotną rolę w wycofaniu się USA z protokołu z Kioto.

Anna Drążkiewicz, Czarny szczyt klimatyczny: Polski rząd myli interes koncernów energetycznych z interesem społeczeństwa.

Jakub Bożek, Efekt konferencji: Konferencje klimatyczne ONZ mają ratować świat przed katastrofą, ale ich efektem są najwyżej kolejne konferencje.

Jacek Piskozub, Spisek naukowców nie istnieje: Nie ma praktycznie żadnych wątpliwości, że klimat ociepla się w wyniku większej ilości gazów cieplarnianych.

Urszula Papajak, Ta sieć jest nasza: To, co dzieje się w energetyce, przypomina lata 80. w przemyśle informatycznym. Wtedy też wielkie firmy komputerowe nie zrozumiały zmian, które niosły ze sobą osobiste komputery.

Jakub Majmurek, Łupki kontra demokracja: Dlaczego o tej kluczowej dla kilku następnych pokoleń Polaków sprawie decydować mają interesy kilku koncernów energetycznych – a nie wola obywateli, czyli nasza?

 

Serwis przygotowywany we współpracy z Fundacją im. Heinricha Boella oraz European Climate Foundation.


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij