Podcasty, Serwis klimatyczny

Ratujmy planetę, a starczy do końca miesiąca

Agata Stasik w podcaście krytycznym Michała Sutowskiego.

Wy się martwicie o koniec planety, nam nie starcza do końca miesiąca – hasło francuskich „żółtych kamizelek” dobrze oddaje napięcie między nierównościami społecznymi i ubóstwem a kosztami polityki ekologicznej. Także w Polsce, w obliczu rosnących cen prądu, ale także konieczności walki ze smogiem problemy ubóstwa i zmiany miksu energetycznego stają się tematem głównego nurtu debaty.

Zielony Ład dla Polski [rozmowa]

czytaj także

Dr Agata Stasik z Akademii Leona Koźmińskiego tłumaczy, dlaczego wszyscy płacimy coraz więcej za energię opartą na węglu, jak odnawialne źródła energii pomogłyby rozwinąć polski przemysł, a Polakom dały zarobić oraz dlaczego do ratowania planety koniecznie należy wciągnąć lokalne społeczności i samorządy.

Badaczka i autorka analizy Instytutu Studiów Zaawansowanych wskazuje również, jak bardzo nasze społeczeństwo wyprzedza polityczne elity na polu świadomości ekologicznej.

Transformacja energetyczna – konieczna, ale czy możliwa?

**
Agata Stasik – socjolożka, adiunkt na Akademii Leona Koźmińskiego. W roku 2015 obroniła pracę doktorską w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi badania w obszarze studiów nad nauką i technologią oraz społecznych aspektów energetyki, w których podejmuje tematy społecznego wytwarzania wiedzy o technologii i środowisku, postrzegania ryzyka, współpracy naukowców z różnymi grupami użytkowników i obywateli, a także nowych form organizacji i współpracy, które powstają wraz z przemianami technologicznymi. Prowadziła badania na uniwersytetach w Wiedniu, Göteborgu i Maastricht. Publikowała między innymi w „Journal of Risk Research”, „Energy Research and Social Science”, „Studiach Socjologicznych” oraz „Stanie Rzeczy”.

Katastrofa klimatyczna zaskoczy nas jak zima drogowców

**
Materiał powstał dzięki wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta 

**
Uruchamiamy serię podcastów krytycznych w różnych formatach: konfrontacji publicystów, pytań do ekspertek, sporów analityków – i co nam jeszcze przyjdzie do głowy. Podcast sfinansowany także dzięki wpłatom od naszych czytelników: krytykapolityczna.pl/wspiera

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Krytyki Politycznej. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.
Zamknij