Agata Stasik w podcaście krytycznym Michała Sutowskiego.
Wy się martwicie o koniec planety, nam nie starcza do końca miesiąca – hasło francuskich „żółtych kamizelek” dobrze oddaje napięcie między nierównościami społecznymi i ubóstwem a kosztami polityki ekologicznej. Także w Polsce, w obliczu rosnących cen prądu, ale także konieczności walki ze smogiem problemy ubóstwa i zmiany miksu energetycznego stają się tematem głównego nurtu debaty.
czytaj także
Dr Agata Stasik z Akademii Leona Koźmińskiego tłumaczy, dlaczego wszyscy płacimy coraz więcej za energię opartą na węglu, jak odnawialne źródła energii pomogłyby rozwinąć polski przemysł, a Polakom dały zarobić oraz dlaczego do ratowania planety koniecznie należy wciągnąć lokalne społeczności i samorządy.
Badaczka i autorka analizy Instytutu Studiów Zaawansowanych wskazuje również, jak bardzo nasze społeczeństwo wyprzedza polityczne elity na polu świadomości ekologicznej.
Transformacja energetyczna – konieczna, ale czy możliwa?
**
Agata Stasik – socjolożka, adiunkt na Akademii Leona Koźmińskiego. W roku 2015 obroniła pracę doktorską w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi badania w obszarze studiów nad nauką i technologią oraz społecznych aspektów energetyki, w których podejmuje tematy społecznego wytwarzania wiedzy o technologii i środowisku, postrzegania ryzyka, współpracy naukowców z różnymi grupami użytkowników i obywateli, a także nowych form organizacji i współpracy, które powstają wraz z przemianami technologicznymi. Prowadziła badania na uniwersytetach w Wiedniu, Göteborgu i Maastricht. Publikowała między innymi w „Journal of Risk Research”, „Energy Research and Social Science”, „Studiach Socjologicznych” oraz „Stanie Rzeczy”.
czytaj także
**
Materiał powstał dzięki wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta
**
Uruchamiamy serię podcastów krytycznych w różnych formatach: konfrontacji publicystów, pytań do ekspertek, sporów analityków – i co nam jeszcze przyjdzie do głowy. Podcast sfinansowany także dzięki wpłatom od naszych czytelników: krytykapolityczna.pl/wspiera