Polska 1956–2005. Stanowienie hegemonii – zapisy na seminarium prof. Andrzeja Ledera i dra Gabriela Klimont-Jaroszuka (część II – lata 1981-2005)
Po ’56 roku historia Polski płynie dwoma nurtami – losem świeżo stworzonej klasy robotniczej i kształtowaniem się nowej klasy średniej. W tle tych procesów trwają obszary stagnacyjne: wieś, inteligencja i dyktatura. Będziemy przyglądać się grze tych elementów, obserwując, jak poprzez gesty rewolucyjne, konflikty społeczne, modernizację, potężne odruchy reakcyjne i stopniowe otwieranie się na świat mieszczaństwo zdobyło swoją hegemoniczną pozycję.
Przyjrzymy się także trwałym i przygodnym sojuszom, zawieranym przez klasę średnią i robotniczą, oraz momentom, w których zaczął się zmierzch potęgi robotników. Porzucenie klasy robotniczej, dokonujące się od lat 80. we wszystkich krajach globalnej Północy, nie oznaczało w Polsce jedności ideologicznej zwycięskiego mieszczaństwa. Przyglądać się będziemy, jak zmienna gra wstydu i prestiżu doprowadziła do wyłonienia się fundamentalnego konfliktu ideologicznego, dzielącego do dzisiaj tę grupę.
Spytamy więc o to, jaką drogę przebyło polskie mieszczaństwo do 2005 roku – od specyficznej pustki symbolicznej do podmiotu kształtującego zbiorową wyobraźnię.

Informacje o zapisach:
- W seminarium można uczestniczyć, nawet jeżeli nie brało się udziału w pierwszej, ubiegłorocznej jego części.
- Liczba miejsc ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
- Warunkiem uczestnictwa są ukończone studia wyższe (minimum licencjat).
- Koniec przyjmowania zgłoszeń do 20 lipca.
- Zapisanie się zobowiązuje do uczestnictwa w co najmniej 80 proc. spotkań.
Kliknij tutaj i zapisz się
**
prof. Andrzej Leder – profesor Polskiej Akademii Nauk, absolwent Akademii Medycznej i Uniwersytetu Warszawskiego. Wykłada w Szkole Nauk Społecznych (GSSR) IFiS PAN, a także na Uniwersytecie Paryskim (Sorbona). Za książkę Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2014), nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Autor licznych publikacji, artykułów i rozpraw naukowych. Opublikował m.in.: Przemiana mitów, czyli życie w epoce schyłku. Zbiór esejów (OPEN 1997); Nieświadomość jako pustka (Wyd. IFiS PAN 2001); Nauka Freuda w epoce Sein und Zeit (Wyd. Fundacja Aletheia 2007); Ekonomia to stan umysłu. Ćwiczenie z semantyki języków ekonomicznych (Wyd. Krytyki Politycznej 2023)
dr Gabriel Klimont – socjolog, historyk. Autor pracy doktorskiej w IFiS PAN o początkach biopolityki na ziemiach polskich. Stypendysta NCBiR. Zajmuje się teorią historii, filozofią marksistowską i historią społeczną.
*
Kontakt:
[email protected]
Instytut Krytyki Politycznej
Jasna 10, lok. 3
00-013 Warszawa