Nauka

Masz rower? Sprawdź, do której klasy należysz

Klasy społeczne w Polsce dzieli przepaść - pisze w "Gazecie Wyborczej" Adam Leszczyński.

– Socjologowie badają najbardziej banalne rzeczy. Na przykład stosunek do roweru – pisze Adam Leszczyński o książce Style życia i porządek klasowy w Polsce pod redakcją Macieja Gduli i Przemysława Sadury. – W przyjechaniu na rowerze do pracy nie ma nic oczywistego, podobnie jak w tym, jak się o tej jeździe opowiada: różne klasy społeczne myślą o niej zupełnie inaczej.

Klasy wyższa, średnia i niższa różnią się podejściem do pracy, manier, stylów zachowania, sposobów spędzania czasu. Klasowy wymiar zyskuje także dyskusja o szkole, służbie zdrowia czy emeryturach. – System emerytalny, w którym każdy na indywidualnym koncie odkłada na własną przyszłość, to idealny odpowiednik świata wartości klasy średniej: mało w nim solidarności, każdy pracowicie odkłada na siebie – podsumowuje Leszczyński.

Tekst Adama Leszczyńskiego ukazał się w „Gazecie Wyborczej” z 30 listopada.
 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Adam Leszczyński
Adam Leszczyński
Dziennikarz, historyk, reporter
Dziennikarz OKO.press, historyk i socjolog, profesor Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autor dwóch książek reporterskich, „Naznaczeni. Afryka i AIDS" (2003) oraz „Zbawcy mórz” (2014), dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak za reportaże. W Wydawnictwie Krytyki Politycznej ukazały się jego książki „Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943–1980” (2013) i „Eksperymenty na biednych” (2016). W 2020 roku ukazała się jego „Ludowa historia Polski”.
Zamknij