Podcasty

Zwierzęta w Trzeciej Rzeszy. Czy powinniśmy czuć zakłopotanie nazistowską „ochroną zwierząt”?

Dariusz Gzyra zastanawia się, jak możliwe jest połączenie zainteresowania „ochroną zwierząt” ze skrajnie szowinistycznym i przemocowym nazistowskim projektem porządku społecznego. A także dlaczego na okładce książki Jana Mohnhaupta są świnie. Uwaga: w podcaście nie ma ani słowa o domniemanym wegetarianizmie Adolfa Hitlera. Niech się o to kłócą inni.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

 

Pretekstem do przygotowania czwartego odcinka podcastu Ważne nieważne jest pojawienie się na polskim rynku wydawniczym książki Zwierzęta w Trzeciej Rzeszy autorstwa Jana Mohnhaupta (przeł. Monika Kilis, Wydawnictwo Poznańskie, 2022). W podcaście nie będzie jednak dokładnej analizy wszystkich wątków związanych ze statusem zwierząt w narodowym socjalizmie, a poruszonych w książce. Pojawią się natomiast skromne próby odpowiedzi na pytanie, jak możliwe jest połączenie zainteresowania „ochroną zwierząt” (ze znamiennym cudzysłowem) ze skrajnie szowinistycznym i przemocowym nazistowskim projektem porządku społecznego.

Co ma do tego wartościowanie wedle kryterium użyteczności? A dlaczego na okładce książki są świnie? Czy obsesyjne zainteresowanie rasą wygasło wraz z upadkiem Trzeciej Rzeszy? Co miał na myśli Elias Canetti, gdy pisał, że ludzie kradną właściwości zwierząt? Czym miałaby być sentiokracja? Czy to dobrze, że broń nazywana jest nazwami zwierząt, takimi jak tygrys, pantera, leopard i gepard? No i w końcu: jak ocenić nadawanie zwierzętom imion związanych z uzbrojeniem, co możemy obserwować choćby w trakcie wojny w Ukrainie.

Uwaga: w podcaście nie ma ani słowa o domniemanym wegetarianizmie Adolfa Hitlera. Niech się o to kłócą inni.

Książki wspomniane w tym odcinku:
Jan Mohnhaupt, Zwierzęta w Trzeciej Rzeszy (Wydawnictwo Poznańskie, 2022)
Jan Mohnhaupt, The Zookeepers’ War. An Incredible True Story from the Cold War (Simon & Schuster, 2019)
Elias Canetti, Prowincja ludzka. Zapiski 1942–1972 (Wydawnictwo Dolnośląskie, 1996)
Boria Sax, Animals in the Third Reich (Yogh & Thorn Press, 2013)
Charles Patterson, Wieczna Treblinka (Wydawnictwo Vega!POL, 2003)

Zachęcamy do polubienia strony podcastu Ważne nieważne na Facebooku.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Dariusz Gzyra
Dariusz Gzyra
Działacz społeczny, publicysta, weganin
Dariusz Gzyra – filozof, działacz społeczny, publicysta. Wykładowca kierunku antropozoologia na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego. Redaktor działu „prawa zwierząt” czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Autor książki „Dziękuję za świńskie oczy” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018). Weganin.
Zamknij