Podcasty

Zwierzęta i wojna w Ukrainie

Dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę Dariusz Gzyra wraca do tematu pozaludzkiego wymiaru wojny.

Niemal od początku w doniesieniach o niej, jak i spowodowanym nią masowym uchodźstwie, były obecne zwierzęta. Stopniowo jednak ich wizerunki i historie znikały z mediów. Dziś pojawiają się rzadko.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Jest więc potrzeba przypominania, że wojna jest zjawiskiem totalnym i nie dotyczy tylko ludzi. W szesnastym – i ostatnim nagranym dla Krytyki Politycznej – odcinku podcastu Ważne nieważne, sięgniemy do dzienników i wierszy czasu wojny, zawartych w książce Wojna 2022. Dzienniki, eseje, wiersze (Centrum Mieroszewskiego, Nowa Polszcza, 2023), by odnaleźć ślady zwierząt. W przywoływanych cytatach znajdziemy wiele wątków, które szerzej omówione są w ramach wykładu Dariusza Gzyry Pozaludzki wymiar wojny w Ukrainie.

Ważne nieważne

Autorski podcast Dariusza Gzyry, autora książki Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018), to rozsądny i radykalny głos o naszych relacjach z innymi zwierzętami i międzygatunkowym wymiarze polityki. Rozmowy z ludźmi kultury, nauki, polityki i aktywizmu.

Dołączcie do Ważne nieważne na Facebooku, żeby nie przegapić kolejnych odcinków.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Dariusz Gzyra
Dariusz Gzyra
Działacz społeczny, publicysta, weganin
Dariusz Gzyra – filozof, działacz społeczny, publicysta. Wykładowca kierunku antropozoologia na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego. Redaktor działu „prawa zwierząt” czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Autor książki „Dziękuję za świńskie oczy” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018). Weganin.
Zamknij