Katolicy i katoliczki, którym cierpienie miliardów zwierząt nie jest zupełnie obojętne, próbują pogodzić troskę o ich prawa z nauczaniem i polityką Kościoła. Co na ten temat mówi katechizm i dlaczego nie dowiemy się tego z nowego raportu? Do czego właściwie zachęca ten dokument i co z nim zrobili kościelni oficjele?
Kiedy powiedziałem znajomej, że chcę nagrać odcinek Ważne nieważne o opublikowanym w tym roku raporcie Katolicy i boże zwierzęta, usłyszałem, że mnie podziwia. Że też mam siłę i cierpliwość się tym zajmować. Owszem, miałem i mam, w końcu w mojej książce Dziękuję za świńskie oczy poświęciłem kwestiom religii sześć rozdziałów. Pisałem o niej również wielokrotnie w ramach publicystyki.
Robię to dlatego, że nie jest mi wszystko jedno, co o zwierzętach i ich prawach myśli Kościół. I nie jest mi obojętne, co o stosunku Kościoła do zwierząt myślą katolicy i katoliczki, którzy – czasem desperacko – próbują łączyć swoją wiarę z autentycznym zainteresowaniem krzywdą istot innych niż ludzie.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:
Przyglądam się więc treści raportu, wskazując jego lepsze fragmenty i opisując te problematyczne. Próbuję odpowiedzieć na pytanie, dlaczego raport jest, jaki jest, i czy mógł być inny.
Co to za twór, ten Kongres Katoliczek i Katolików, który stoi za raportem? Czym jest grupa Troska o Stworzenie? A przede wszystkim – czym jest Stworzenie? Który organizm ma najlepszą immunologię na świecie i dlaczego jest nim Kościół? Co katolicy robili na Marszu Wyzwolenia Zwierząt? Skąd u licha wzięli słowo „patocentryzm”? Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina – przyznają się czy nie? Co blokuje etyczne myślenie? Który święty jest jopkiem? Co o zwierzętach mówi katechizm i dlaczego nie dowiemy się tego z raportu? Do czego właściwie zachęca ten dokument i co z nim zrobili kościelni oficjele?
Ważne nieważne
Autorski podcast Dariusza Gzyry, autora książki Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018), to rozsądny i radykalny głos o naszych relacjach z innymi zwierzętami i międzygatunkowym wymiarze polityki. Rozmowy z ludźmi kultury, nauki, polityki i aktywizmu.
Dołączcie do Ważne nieważne na Facebooku, żeby nie przegapić kolejnych odcinków.