Podcasty, Unia Europejska

Prezydent ma Covid, rządu nie ma [podcast Praha Południe]

Milos Zeman, ciężko chory i hospitalizowany od ponad miesiąca prezydent Republiki Czeskiej, miał dzisiaj mianować nowego premiera kraju. Ceremonię odłożono, bo u 77-letniego Zemana zdiagnozowano koronawirusa.

Nie wiadomo na razie, kiedy powstanie nowy rząd Petra Fiali – szefa konserwatywno-liberalnej partii, która zwyciężyła w niedawnych wyborach parlamentarnych. Nowy rząd będzie musi od razu przejąć polityczną odpowiedzialność za niepopularne obostrzenia sanitarne, bez których nie da się mitygować nowej fali koronawirusa w Czechach.

Sam Fiala po dość niespodziewanej wygranej i odspawaniu od premierostwa niesławnego populisty Andreja Babisa, doczekał się tony pochlebstw ze strony komentatorów w Polsce i zagranicą. Mówiło się o powrocie Czech do Europy i do liberalnej demokracji. Czy aby nie na wyrost?

O tym w pierwszym odcinku podcastu Krytyki Politycznej Praha Południe – o polityce, kulturze i społeczeństwie Republiki Czeskiej. Gościnią i komentatorką jest Apolena Rychlíková, reżyserka, dokumentalistka, publicystka i dziennikarka portalu A2larm.cz.

Posłuchaj:

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij