Podcasty, Unia Europejska

Prezydent ma Covid, rządu nie ma [podcast Praha Południe]

Milos Zeman, ciężko chory i hospitalizowany od ponad miesiąca prezydent Republiki Czeskiej, miał dzisiaj mianować nowego premiera kraju. Ceremonię odłożono, bo u 77-letniego Zemana zdiagnozowano koronawirusa.

Nie wiadomo na razie, kiedy powstanie nowy rząd Petra Fiali – szefa konserwatywno-liberalnej partii, która zwyciężyła w niedawnych wyborach parlamentarnych. Nowy rząd będzie musi od razu przejąć polityczną odpowiedzialność za niepopularne obostrzenia sanitarne, bez których nie da się mitygować nowej fali koronawirusa w Czechach.

Sam Fiala po dość niespodziewanej wygranej i odspawaniu od premierostwa niesławnego populisty Andreja Babisa, doczekał się tony pochlebstw ze strony komentatorów w Polsce i zagranicą. Mówiło się o powrocie Czech do Europy i do liberalnej demokracji. Czy aby nie na wyrost?

O tym w pierwszym odcinku podcastu Krytyki Politycznej Praha Południe – o polityce, kulturze i społeczeństwie Republiki Czeskiej. Gościnią i komentatorką jest Apolena Rychlíková, reżyserka, dokumentalistka, publicystka i dziennikarka portalu A2larm.cz.

Posłuchaj przez:

Spotify

SoundCloud

iTunes
Link

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij