Podcasty

O wojnie i śmierci z Tomaszem Stawiszyńskim

Drugi odcinek podcastu Dariusza Gzyry „Ważne nieważne” wypełniony jest rozmową z Tomaszem Stawiszyńskim, filozofem, autorem książek, człowiekiem mediów.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

„Czy będziemy rozmawiali o wojnie?” – zapytał Tomasz dzień przed nagraniem. Samo to pytanie oczywiście świadczyło o trudności w ominięciu tej tematyki w momencie, gdy dramat jest tak niedaleko nas samych – w Ukrainie.

Podcast zaczyna się zatem od rozważań o wojnie. Jak o niej mówić? Kto ma prawo ją komentować? Część rozmowy stanowi komentarz do niedawno opublikowanego tekstu Dariusza Gzyry Poza logikę wojny, a więc musi paść pytanie o możliwość walki w trybie troski i zdolność oparcia się logice wojny, z jej podnieceniem militariami i nawykiem dehumanizacji wrogów. Młotek z napisem „symetryzm” również się pojawia, a jakże.

Filozofia wegańska z prof. Joanną Hańderek

Druga część rozmowy nie jest ani odrobinę lżejsza – dotyczy problemu śmierci i reakcji na nią: strachu, żałoby, niezgody, i bezradności oczywiście. O śmierci zresztą wiele można przeczytać w ostatniej książce Tomasza Stawiszyńskiego Ucieczka od bezradności (Wydawnictwo Znak, 2021). Jesteśmy śmiercią, która pragnie żyć, pośród śmierci, które pragną żyć – pomimo podobnych mrocznych stwierdzeń, które padają w trakcie rozmowy, jest w niej również trochę śmiechu. I całkiem sporo niemal intymnych, a na pewno prywatnych, szczegółów.

Ważne nieważne

Autorski podcast Dariusza Gzyry, autora książki Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018), to rozsądny i radykalny głos o naszych relacjach z innymi zwierzętami i międzygatunkowym wymiarze polityki. Rozmowy z ludźmi kultury, nauki, polityki i aktywizmu. Często nieoczywiste, niestandardowe i pogłębiające tematykę. Stałe źródło informacji o nowych publikacjach, przedsięwzięciach kulturalnych i przeróżnych przejawach aktywności społecznej na rzecz zwierząt. Czasem na górnej nucie, bo przecież mowa jest o kwestiach życia i śmierci. Czasem z humorem, żeby nie dać się przytłoczyć i nie przytłaczać innych. Wtręty biograficzne gwarantowane.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Dariusz Gzyra
Dariusz Gzyra
Działacz społeczny, publicysta, weganin
Dariusz Gzyra – filozof, działacz społeczny, publicysta. Wykładowca kierunku antropozoologia na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego. Redaktor działu „prawa zwierząt” czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Autor książki „Dziękuję za świńskie oczy” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018). Weganin.
Zamknij