Mój pierwszy gwałt [podcast Zuzanny Dąbrowskiej i Julii Ikonowicz]

Zuzanna i Julia. Dwie bliskie sobie osoby, które urodziły się w Polsce i które Polska i świat wychowały jako kobiety. Wygląda na to, że nadszedł czas, by parę spraw sobie wyjaśniły. Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu „Wychowanie płci żeńskiej”.
Zuzanna Dąbrowska
Julia Ikonowicz

Historia oficjalna pełna jest opisów królewskich małżeństw, uzgodnionych układów politycznych, w których walutą jest czyjaś córka i jej ciało.

[Uwaga: Odcinek zawiera opisy przemocy seksualnej]

Z polskiej historii na plan pierwszy wysuwa się Jadwiga Andegaweńska, pierwsza żona Jagiełły, córka Ludwika Węgierskiego, w 1384 koronowana na KRÓLA Polski. Po koronacji została pełnoprawnym władcą. Zmuszona do małżeństwa w wieku 12 lat z pogańskim Wielkim Księciem, po wielu wiekach uznana została za świętą.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Jan Długosz utrzymuje, że zrozpaczona młodziutka królowa próbowała wyrąbać toporem bramę wawelską, by uciec z miłością swojego życia – Wilhelmem Habsburgiem – na Śląsk. Realnie rządzący w jej imieniu państwem możnowładcy skutecznie temu zapobiegli: chrzest Litwy i unia obu państw były ważniejsze.

Ten wzór domowego gwałtu, obojętności otoczenia i „uwalutowienia” kobiecego ciała istnieje powszechnie do dziś. Jest zanurzony i sankcjonowany przez patriarchalną kulturę, a każda z nas w jakiejś formie na niego trafia.

Kurs z niegwałcenia potrzebny od zaraz. Wszystko, co przegapiamy w #PandoraGate

Wychowanie płci żeńskiej

Zuzanna i Julia. Dwie bliskie sobie osoby, które urodziły się w Polsce i które Polska i świat wychowały jako kobiety. Od transformacji ustrojowej końca lat 80. po końcówkę drugiej kadencji PiS w roku 2023 zmierzają się z polskim zaściankiem. Ale nie wszystko widzą tak samo, być może jednak relacja matki z córką musi zawierać sporą dawkę generacyjnego niezrozumienia?

Wygląda na to, że nadszedł czas, by parę spraw sobie wyjaśniły. Używając wiedzy, bagażu kulturowego, rodzinnych historii i własnych doświadczeń. I czasem zapraszając gości specjalnych. Zapraszają Zuzanna Dąbrowska i Julia Ikonowicz.

**

Potrzebujesz wsparcia po doświadczeniu przemocy seksualnej? Możesz się zwrócić do tych organizacji:

Fundacja Feminoteka: wsparcie psychologiczne, prawne i finansowe; telefon przeciwprzemocowy: 888 883 388

Niebieska Linia, całodobowy telefon wsparcia: 22 668 70 00

Fundacja Przeciw Kulturze Gwałtu: darmowe wsparcie prawne; e-mail: [email protected][email protected]; telefon: 506 467 523

***

Zuzanna Dąbrowska – dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna. Komentatorka. W latach 80. uczestniczka opozycji demokratycznej, ruchu Wolność i Pokój oraz polskiej Partii Socjalistycznej. Obecnie szefowa działu Społeczeństwo w „Rzeczpospolitej”.

Julia Ikonowicz – była Młoda Socjalistka, była dziennikarka, z wykształcenia pracowniczka socjalna. Po latach podróży i poszukiwań odnalazła się w Portugalii i nauczaniu angielskiego.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij