Podcasty

Migracyjne „Squid Games”: reality show dla poddanych Putina, Trumpa i Tuska

Migracyjne „Squid Game” może przybierać różne formy – od perwersyjnej rozrywki jak w USA, przez łapanki w przygranicznych polsko-białoruskich lasach po dosłowną walkę o życie na froncie wojny w Ukrainie.

Jedną z podstawowych obsesji trumpizmu, poza cłami i wojnami handlowymi, jest migracja. W pierwszej kadencji Donalda Trumpa tematem przewodnim był mur na granicy z Meksykiem, teraz są to pokazowe deportacje, ignorujące prawo, wyroki sądów i amerykańską konstytucję.

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

W podobnym czasie w Rosji zaczyna działać „rejestr osób kontrolowanych”, baza danych agregująca dane z wszystkich możliwych państwowych organów i instytucji. Do rejestru trafiają obcokrajowcy, którzy stracili tytuł prawny do przebywania w Rosji i powinni albo uregulować swój status, albo opuścić kraj. Dopóki to się nie wydarzy, tracą w Rosji większość praw i dostęp do usług publicznych. Banki blokują ich rachunki, a na pracodawców, którzy ich zatrudniają, automatycznie nakładane są wysokie kary pieniężne. W rejestrze znalazło się już ok. 700 tysięcy osób, część w wyniku urzędniczych błędów.

Paradoks represyjnych polityk migracyjnych, opartych – podobnie jak strategia ministra Duszczyka – na traktowaniu migracji w kategoriach zagrożenia, polega na jednoczesnym ogromnym zapotrzebowaniu na migrację. Ograniczanie praw migrantów przebiega przy aplauzie dużej części społeczeństw, nawet tam, gdzie bez migracji mogą zawalić się systemy społeczne i ekonomiczne. W efekcie dostajemy przykry medialny reality show, w którym stawką są ludzkie losy i życia. Ta migracyjna „squid game” może przybierać różne formy – od perwersyjnej rozrywki jak w USA, przez łapanki w przygranicznych polsko-białoruskich lasach po dosłowną walkę o życie na froncie wojny w Ukrainie.

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

Obserwuj kanał, żeby nie przegapić nowych odcinków.

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Przypadek jedynej gminy, gdzie wygrał Mentzen, czyli bezpieczeństwo znowu nie dowiozło

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij