Podcasty

Jak koronawirus zmienił unijne negocjacje budżetowe [podcast]

Pandemia koronawirusa i oczekiwany kryzys gospodarczy skłoniły ważnych aktorów w polityce Unii Europejskiej do zrewidowania swoich poglądów na temat budżetu.

Pandemia koronawirusa i oczekiwany kryzys gospodarczy skłoniły ważnych aktorów w polityce Unii Europejskiej do zrewidowania swoich poglądów na temat budżetu. Niemcy i Francja ogłosiły poparcie dla pakietu stymulacyjnego w wysokości 500 mld euro, sfinansowanego ze wspólnego długu, który w imieniu całej Unii miałaby zaciągnąć Komisja Europejska. Wkrótce potem sama Komisja wyszła z jeszcze ambitniejszą propozycją pakietu w wysokości 750 mld euro. Niektórzy mówią o wielkim przełomie, inni studzą nastroje, podkreślając, że przed nami trudne negocjacje, a nawet jeśli zakończą się sukcesem, to mówimy o rozwiązaniu tymczasowym, na cztery lata, potem zaś sprawy mają wrócić do zwyczajnego biegu.

W Podcaście Krytycznym rozmawiamy z Martą Makowską, ekspertką Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o tym, co pandemia zmieniła w negocjacjach budżetowych, czego dotyczą główne punktu sporne, o co gra Polska i jakie są szanse na wprowadzenie wspólnych ogólnoeuropejskich podatków.

Rozmawiają Mateusz Luft i Adam Ostolski.

***

Ten podcast powstał we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij