Rozmowa Dariusza Gzyry z Karoliną Kuszlewicz, adwokatką specjalizującą się w prawie ochrony zwierząt.
Z Karoliną nie da się rozmawiać na chłodno. Jej słowa są organiczne, stanowią niezwykle rzadkie połączenie precyzji i emocjonalności. Przyszła na rozmowę tuż po sesji zdjęciowej dla „Wysokich Obcasów”, które poświęciły jej okładkę. Ze śladami po buszowaniu w pokrzywach i niepowtarzalną aurą silnej, niezależnej kobiety.
Opowiedziała o swoich książkach, tych wydanych i tej, którą właśnie pisze. O umiejętności odmowy i konieczności zmiany kultury pomagania, a także o poczuciu sprawczości. O swoim nierewolucyjnym radykalizmie i próbach wprowadzenia zwierząt do poważnego dyskursu prawnego. Wyjaśniła, czym jest Szkoła Dobrego Prawa, którą współtworzy, a także na czym polega jej koncepcja prawa wrażliwego.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:
Nie mogło także zabraknąć wątków związanych z żałobą po utraconych zwierzętach, pojawiła się więc również Koko, o której Karolina napisała kiedyś tak: „Epitafium dla niej pisałam niemal codziennie każdego dnia przez wiele miesięcy. I wiele odkryłam o umieraniu, towarzyszeniu, miłości, która trwa mimo czyjejś śmierci oraz o szeregu systemowych niesprawiedliwości”.
Linki do książek Karoliny:
Prawa zwierząt: praktyczny przewodnik (Wolters Kluwer, 2019)
Ustawa o ochronie zwierząt. Komentarz (Wolters Kluwer, 2021)
Ważne nieważne
Autorski podcast Dariusza Gzyry, autora książki Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018), to rozsądny i radykalny głos o naszych relacjach z innymi zwierzętami i międzygatunkowym wymiarze polityki. Rozmowy z ludźmi kultury, nauki, polityki i aktywizmu.
Często nieoczywiste, niestandardowe i pogłębiające tematykę. Stałe źródło informacji o nowych publikacjach, przedsięwzięciach kulturalnych i przeróżnych przejawach aktywności społecznej na rzecz zwierząt. Czasem na górnej nucie, bo przecież mowa jest o kwestiach życia i śmierci. Czasem z humorem, żeby nie dać się przytłoczyć i nie przytłaczać innych. Wtręty biograficzne gwarantowane.
Zachęcamy do polubienia strony podcastu Ważne nieważne na Facebooku.
Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:
Uregulowana rzeka, rozregulowana planeta, czyli ludzie i ryby