Autorski podcast Dariusza Gzyry, filozofa, pisarza, publicysty, wieloletniego działacza społecznego, autora książki „Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta”.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:
W pierwszej części podcastu Dariusza Gzyry znajdziecie krótkie omówienie pięciu interesujących, związanych ze zwierzętami książek, które ostatnio ukazały się na polskim rynku. Druga część podcastu wypełniona jest rozmową z Joanną Hańderek, filozofką specjalizującą się w filozofii kultury, profesorką Uniwersytetu Jagiellońskiego, publicystką, blogerką, a także działaczką społeczną i polityczną. Pretekstem do spotkania i rozmowy jest premiera jej nowej książki Filozofia wegańska, wydanej przez Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.
Filozofia wegańska to książka ogród. Pnącza myśli się pną, korzenie zakorzeniają, różne warstwy słów splatają, tworząc nieoczywistą całość. To raczej opowieść niż wykład – przystępna, nienachalna i wciągająca. Ważną częścią publikacji są ilustracje Elżbiety Bińczak-Hańderek.
„Weganizm to przede wszystkim styl życia, sposób podejścia do świata, innych istot żyjących. Kultura europejska wyrosła na wielkim egocentrycznym przekonaniu, że człowiek to brzmi dumnie i że człowiek ma prawdziwe znaczenie. Zwierzęta pozaludzkie zostały zepchnięte w przestrzeń dzikości czy bezrozumnej organizacji mechanizmów biologii. Ten obraz ani prawdziwy, ani dobry utrzymywał się jednak przez całe stulecia, umożliwiając nam krzywdzenie zwierząt. Filozofia wegańska, warunkowana przez naszą współczesną wiedzę o świecie, pokazuje nam zupełnie inne możliwości i relacje” – tak podsumowuje swoją książkę Joanna Hańderek.
Autorski podcast Dariusza Gzyry, autora książki Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018), to rozsądny i radykalny głos o naszych relacjach z innymi zwierzętami i międzygatunkowym wymiarze polityki. Rozmowy z ludźmi kultury, nauki, polityki i aktywizmu. Często nieoczywiste, niestandardowe i pogłębiające tematykę. Stałe źródło informacji o nowych publikacjach, przedsięwzięciach kulturalnych i przeróżnych przejawach aktywności społecznej na rzecz zwierząt. Czasem na górnej nucie, bo przecież mowa jest o kwestiach życia i śmierci. Czasem z humorem, żeby nie dać się przytłoczyć i nie przytłaczać innych. Wtręty biograficzne gwarantowane.
Omawiane książki:
– Piotr Krupiński, Co się śni zwierzętom? Eseje z pogranicza zoofilologii i psychoanalizy (Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN)
– Krzysztof Łapiński, Świnia Malwina (Wydawnictwo Agora)
– Jola Richter-Magnuszewska, Joanna Wajs, Dzicy przewodnicy. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach (Nasza Księgarnia)
– Sunaura Taylor, Bydlęce brzemię. Wyzwolenie ludzi z niepełnosprawnością i zwierząt (Wydawnictwo Filtry)
– Eva Meijer, Zwierzęta mówią. W stronę demokracji międzygatunkowej (Wydawnictwo Drzazgi)