Podcasty

Budanow Karate Mistrz

Po dziesięciu latach wojny rosyjsko-ukraińskiej łatwo zapomnieć, że zaczęła się ona od operacji sił specjalnych Rosji na Krymie, a potem na Donbasie. Do historii konfliktu przeszły obrazy „zielonych ludzików”, zamaskowanych ludzi bez znaków rozpoznawczych i w pełnym ekwipunku wojskowym, który według Putina każdy może kupić w kiosku za rogiem.

Dekada trwania działań wojennych, a szczególnie obecny pat na froncie pokazują, że działania służb specjalnych mają kluczowe znaczenie dla przebiegu konfliktu. Mimo że regularny front ugrzązł w okolicach ruin Awdijewki, Ukraińcy regularnie zatapiają rosyjskie jednostki floty czarnomorskiej, zestrzeliwują samoloty i atakują obiekty infrastruktury wojskowej i przemysłowej głęboko na tyłach wroga. W tych operacjach prym wiedzie SBU i HUR, czyli Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oraz Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Ta druga służba, będąca wywiadem wojskowym, kierowana jest obecnie przez Kyryła Budanowa, najmłodszego w historii ukraińskich służb specjalnych dowódcę tego typu wojsk.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

SŁUCHAJ NA SPREAKER:

W kolejnym odcinku Bloku wschodniego porozmawiamy o związkach XIII-wiecznej astrologii z filmem Karate Kid, a wszystko po to, by przyjrz się procesowi odbudowy służb specjalnych w Ukrainie po Rewolucji Godności. Opowiemy o roli CIA, która praktycznie od podstaw zbudowała HUR. Jednak wraz z powstaniem nowej struktury budowana była nowa opowieść o tej służbie, a szczególnie o jej dzisiejszym dowódcy. Jest to opowieść porywająca, są w niej nagłe zwroty akcji, jest ryzyko, szaleństwo i tajemnica. Są chwile załamania, miłość i zdrada, podwójna intryga, ale na końcu mamy nadzieję na katharsis, bo Etan Hunt zawsze chwyta się liny nad przepaścią, a dobro wygrywa ze złem. Ale opowieść o Budanowie, jak zresztą cała opowieść o Ukrainie w tej wojnie, to historia underdoga walczącego z topdogiem w świecie, gdzie człowiek człowiekowi wilkiem.

Kibicujemy słabszemu bohaterowi, tak jak trzymaliśmy kciuki za bohatera filmu Karate Kid czy Rocky’ego Balboę – wzorcowe postaci tekstów kultury masowej o walce z przeciwnościami losu i złymi ludźmi. Budanow zdaje się świadomy zasady, że fantazja o zwycięstwie słabszego, czyli biblijnego Dawida nad Goliatem, jest silniejsza niż fantazja o zwycięstwie superbohatera.

Oglądalibyśmy ten film z zapartym tchem, tyle że w przypadku Ukrainy cała ta opowieść toczy się w rzeczywistości.

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

(Nie)zatrzymanie ukraińskich dziennikarzy, czyli granicyzacja w działaniu

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij