W dniach 25-28 sierpnia w Cieszynie odbyło się kolejne spotkanie działaczy Krytyki Politycznej i zaprzyjaźnionych organizacji. Przyjechało na nie ponad sto osób z 15 krajów.
Po raz kolejny Krytyka Polityczna zaprosiła do Cieszyna przyjaciół z Polski i zagranicy: aktywistki, dziennikarzy, animatorów kultury, ludzi, którzy podobnie jak my tworzą media, komentują i opisują rzeczywistość, angażują się w działania w lokalnych społecznościach.
W dniach 25-28 sierpnia spotkaliśmy się w Cieszynie. Po raz ostatni w Świetlicy Krytyki Politycznej na Zamkowej 1 (ale na pewno nie było to pożegnanie z Cieszynem, nie wynosimy się nigdzie:)).
Do Cieszyna przyjechało ponad sto osób z 15 krajów (Austria, Białoruś, Chorwacja, Czechy, Niemcy, Węgry, Litwa, Mołdawia, Holandia, Rosja, Słowacja, Hiszpania, Ukraina, USA i oczywiście Polska). Na co dzień działamy w 40 organizacjach: ngosach, spółdzielniach, ruchach społecznych, partiach, mediach, centrach kultury.
Podczas czterodniowego spotkania rozmawialiśmy o sytuacji w Europie i wpływie Rosji na to, co dzieje się w naszych krajach. Mieliśmy okazję zobaczyć film People Who Came To Power Oleksija Radynskiego i Tomáša Rafy. Dyskutowaliśmy o dekomunizacji i polityce historycznej, TTIP, feminizmie, queer, wielokulturowości, nowych partiach i ruchach społecznych w Polsce, Brexicie, Bliskim Wschodzie, o tym, jak przez działania kulturalne możemy zmieniać rzeczywistość i o masie innych spraw, którymi żyjemy i które nas i naszych przyjaciół nurtują.
Pod oknami burmistrza miasta Cieszyna zaimprowizowaliśmy spontaniczny chór, który wykonał premierowo utwór Ekspertyza.
Krytyka Polityczna to internetowe medium, pismo „Krytyka Polityczna”, wydawnictwo, instytut, świetlice i kluby, to dziesiątki aktywności w Polsce i za granicą. Przy okazji każdego z naszych działań spotykamy wspaniałych ludzi, z którymi współpraca jest dla nas zaszczytem, którzy są dla nas inspiracją i których szczerze podziwiamy. Bardzo dziękujemy wszystkim naszym przyjaciołom, bez Krytyka Polityczna nie byłaby tym, czym jest.
***
Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg i Charles Mott Foundation.
**Dziennik Opinii nr 245/2016 (1445)