Fotorelacje

Czy Polska będzie narodowo-radykalna?

Dlaczego w różnicującym się społeczeństwie karierę robi polityczna idea ujednolicenia? Czy polska polityka pamięci sprzyja nacjonalistycznym tendencjom?

O Ideologii Katolickiego Państwa Narodu Polskiego Jana Józefa Lipskiego czytanej w XXI wieku dyskutowali:

Michał ŁUCZEWSKI (Instytut Socjologii UW),
Adam OSTOLSKI (Instytut Socjologii UW),
Aleksandra PRZEGALIŃSKA (Katedra Zarządzania Międzynarodowego, Akademia Leona Koźmińskiego).
Spotkanie prowadził Maciej GDULA (Krytyka Polityczna)

Globalizacja i integracja europejska miały być antidotum na nastroje nacjonalistyczne i ksenofobiczną politykę. Radykalny nacjonalizm trzyma się jednak mocno i nie tylko w Polsce jest na fali wznoszącej. Dlaczego w różnicującym się społeczeństwie karierę robi polityczna idea ujednolicenia? Czy polska polityka pamięci sprzyja nacjonalistycznym tendencjom? A może to przemiany w sposobach i technologii komunikacji sprzyjają tworzeniu się partykularystycznych tożsamości? Książka Jana Józefa Lipskiego o ideologii przedwojennej „Falangi” inspiruje nas do dyskusji o nacjonalizmie współczesnym i nośności jego idei w obliczu możliwych przemian społecznych.

Kup książkę. 

Odsłuchaj nagrania z debaty.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij