Kultura

Stokfiszewski: Chodźmy do CSW!

Na spotkanie dyrekcji CSW i jego załogi przybyć powinni nie tylko współpracownicy Zamku, ale także dziennikarze, urzędnicy, obywatele – strona społeczna.

Na stronie internetowej Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej w sobotę 19 października, opublikowany został apel do jego członków, by przybyli na spotkanie, które dyrektor Zamku Ujazdowskiego Fabio Cavallucci zorganizował dla pracowników placówki. Odbędzie się ono w poniedziałek 21 października o godzinie 14:00 w Sali Widowiskowej Laboratorium CSW i poświęcone ma być „aktualnej sytuacji finansowej Zamku oraz planom na program” ośrodka.

„W związku z tym, iż problemy CSW dotyczą nie tylko pracowników etatowych – czytamy w apelu – ale również szerokiej grupy współpracowników zewnętrznych, między innymi realizujących różne projekty artystów i kuratorów, pracownicy CSW Zamek Ujazdowski proszą o uczestnictwo w spotkaniu wszystkie osoby, dla których istotne są informacje dotyczące sytuacji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski”. Apel opublikowany został również na facebookowym profilu akcji CSW to nie Costa Concordia, kapitan Cavallucci do dymisji.

Podczas konferencji prasowej reprezentantów załogi Centrum, która odbyła się 8 października, Stach Szabłowski – kurator i rzecznik Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Zamku – tak uzasadniał konieczność prowadzenia rozmowy o sytuacji w CSW w sposób przejrzysty i dostępny dla wszystkich zainteresowanych: „Jest to instytucja publiczna i kwestia konfliktów w takiej instytucji nie może być rozumiana jako prywatna rozgrywka dyrektora z załogą. Chcielibyśmy i uważamy, że tak być powinno, by kłopoty największych polskich instytucji kultury były przedmiotem troski artystów, publiczności, naszego organizatora, czyli Ministerstwa Kultury. Zamek jest dobrem wspólnym, dlatego uważamy za stosowane, aby zacząć dyskutować o jego problemach na forum publicznym”.

Proces uwspólniania debaty na temat sytuacji i przyszłości Zamku Ujazdowskiego trwa i – w mojej ocenie – przynosi niezwykle wartościowe rezultaty dla jakości życia społecznego i standardów demokratycznego współbycia. Od chwili przekazania prasie przez Komisję Zakładową NSZZ Solidarność CSW listu z dn. 16 września tego roku adresowanego do dyrektora Fabio Cavallucciego, większość dokumentów dotyczących konfliktu w Zamku oraz propozycji jego rozwiązania zostało podane do publicznej wiadomości.

To sytuacja bez precedensu w historii kultury najnowszej, by obywatele włączeni zostali w dyskusję na temat narodowej instytucji sztuki.

Ten potencjał zmiany nie może wytracić impetu. Uważam, że na spotkanie pomiędzy dyrekcją CSW i jego załogą przybyć powinni nie tylko współpracownicy Zamku, ale także dziennikarze, urzędnicy, obywatele – strona społeczna. Warto pielęgnować fenomen transparentnego przebiegu dyskusji wokół CSW, pozwolić mu się rozwijać i przynosić owoce w postaci wzrastającego zaufania społecznego do reprezentantów świata sztuki, podnoszenia się poziomu uczestnictwa obywateli w życiu instytucji kultury, ożywienia tychże instytucji poprzez nasycenie ich wartościami demokratycznymi i wspólnotowymi. Warto, by przybyłych na spotkanie gości potraktować jako rzeczywistych współgospodarzy owego „wspólnego dobra”, jakim jest Centrum przy ul. Jazdów 2 w Warszawie.  

Od redakcji: Ostatecznie 21 października dyrekcja CSW zdecydowała się przesunąć spotkanie na godzinę 11.

Czytaj także:

Pracownicy warszawskiego CSW: Tu panuje patriarchat (zapis konferencji prasowej)

List KZ NSZZ Solidarność do Dyrektora CSW i postulaty pracowników

Możemy wspólnie zmienić CSW

Sprostowanie wicedyrektor CSW Joanny Szwajcowskiej

Igor Stokfiszewski, Zamek Ujazdowski nie jest wyjątkiem

List Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie skierowany do dyrektora CSW – Fabio Cavallucciego

Odpowiedź dyrektora CSW Fabio Cavallucciego na list związkowców

Igor Stokfiszewski, Zamek Ujazdowski jest dobrem wspólnym


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Igor Stokfiszewski
Igor Stokfiszewski
Krytyk literacki
Badacz, aktywista, dramaturg. Współpracował m.in. z Teatrem Łaźnia Nowa, Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards, Rimini Protokoll z artystami – Arturem Żmijewskim, Pawłem Althamerem i Jaśminą Wójcik. Był członkiem zespołu 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie (2012). Autor książek „Zwrot polityczny” (2009), „Prawo do kultury” (2018).
Zamknij