Film

„Ołowiane dzieci”: serial o zapomnianej epidemii już wkrótce na Netfliksie

Trwają prace nad serialem Netfliksa, inspirowanym książką opublikowaną przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Za reżyserię odpowiada Maciej Pieprzyca.

Ta historia wydarzyła się naprawdę w katowickich Szopienicach w latach 70. „Gdy młoda lekarka odkrywa, że mieszkające w okolicy huty dzieci masowo chorują na ołowicę, aby uratować ich zdrowie i życie, będzie musiała stoczyć walkę z komunistycznym systemem i położyć na szali swoją karierę, bezpieczeństwo własne, jak i swojej rodziny” – tak brzmi opis produkcji, do której ruszyły właśnie zdjęcia.

Dzieci znikały w prewentorium, były wykreślane z dziennika, a potem wracały

Doktorką, która zapisała się w dziejowej kronice Górnego Śląska jako wielka bohaterka, była Joanna Wadowska-Król. Jej sylwetkę w fabularyzowanym reportażu opisał Michał Jędryka. Książka Ołowiane dzieci. Zapomniana epidemia ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej w 2020 roku.

„Mimo upływu lat i nieuchronnego odchodzenia ze świata jej bohaterów, opisana historia okazuje się zadziwiająco aktualna, a współczesność wciąż dopisuje do niej nowe karty. Z trzech głównych powodów: feminizmu, ekologii i wrażliwości społecznej” – pisał po śmierci lekarki na naszych łamach Michał Jędryka, który potwierdził krążące w sieci informacje o rozpoczęciu realizacji serialu. Sceny będą kręcone na Górnym Śląsku i w Warszawie.

Do tej pory w mediach pojawiły się doniesienia o tym, że obraz będzie nosił tytuł Królowa. Jędryka jednak je dementuje.

– To oddzielny projekt, do którego napisałem pozytywnie zarekomendowany scenariusz. Trafił on do PISF-u, ale na razie film nie powstał, choć mam wielkie nadzieje, że to się zmieni. Obecnie natomiast dla tzw. telewizji streamingowej, czyli Netfliksa, powstaje serial, którego producentem jest Orient Film. Bardzo się cieszę na tę realizację – mówi autor Ołowianych dzieci.

W rozmowie z nami podkreśla także, że serial nie będzie dokładnie odwzorowywał książki, lecz stanowić będzie osobną, choć inspirowaną jego pracą całość. Tę – jak oficjalnie podaje już Netflix – wyreżyseruje nagradzany polski filmowiec Maciej Pieprzyca, który ma na koncie takie tytuły, jak Jestem mordercą czy Ikar. Legenda Mietka Kosza.

„Historia epidemii ołowicy wśród śląskich dzieci i bohaterskiej postawy dr Wadowskiej-Król jest na Górnym Śląsku żywa w naszej zbiorowej pamięci. Teraz pora, by przybliżyć ją całej Polsce. W końcu sytuacja, w której to jednostka w słusznej sprawie sprzeciwia się całemu aparatowi władzy to coś, z czym wciąż mamy do czynienia w wielu miejscach na świecie. Opowieści takie jak Ołowiane dzieci niosą uniwersalny przekaz o słuszności, ale też osobistej cenie walki o prawdę i sprawiedliwość” – komentuje cytowany przez Netfliksa i pochodzący z Katowic Pieprzyca.

To nie koniec znanych nazwisk, bo do obsady dołączyli dobrze znani nie tylko polskim widzom aktorzy i aktorki. W Joannę Wadowską Król wcieli się Joanna Kulig, której partnerować na planie będą m.in. Agata Kulesza, Kinga Preis, Sebastian Pawlak, Michał Żurawski, Zbigniew Zamachowski oraz Marian Dziędziel.

Michałowi Jędryce gratulujemy sukcesu, a ekipie serialowej życzymy powodzenia na planie.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Paulina Januszewska
Paulina Januszewska
Dziennikarka KP
Dziennikarka KP, absolwentka rusycystyki i dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka konkursu Dziennikarze dla klimatu, w którym otrzymała nagrodę specjalną w kategorii „Miasto innowacji” za artykuł „A po pandemii chodziliśmy na pączki. Amsterdam już wie, jak ugryźć kryzys”. Nominowana za reportaż „Już żadnej z nas nie zawstydzicie!” w konkursie im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją” skierowanym do młodych, utalentowanych dziennikarzy. Pisze o kulturze, prawach kobiet i ekologii.
Zamknij