Poseł Maciej Gdula poleca książki Wydawnictwa Krytyki Politycznej, które warto dzis przeczytać. Wszystkie tytuły kupicie teraz z 40-procentową zniżką.
Wydawnictwo Krytyki Politycznej wydaje dzieła typu „musisz przeczytać” i książki „z zaskoczenia”. Z obu tych półek chciałbym polecić po dwie pozycje.
Howard Zinn, Ludowa Historia Stanów Zjednoczonych. Od roku 1492 do dziś
Jeśli macie w życiu przeczytać tylko jedna książkę o historii USA, to powinna to być ta książka.
Zinn pokazuje, jak budowano Stany Zjednoczone i nie jest to budująca opowieść. Niewolnictwo, ludobójstwo i imperializm to druga strona prosperity, pionierstwa i demokracji.
Zasługą Zinna jest pokazanie, że demokratyczna obietnica USA napędza opór zwykłych ludzi i ich walkę z dominacją i żądzą zysków. Piękna epicka książka.
Thomas Piketty, Kapitał w XXI wieku
Może wicepremier Gliński nie przeczytał jeszcze książek Olgi Tokarczuk, ale za to Prezes przeczytał Piketty’ego. Państwo mają pewnie Tokarczuk w jednym palcu. Jeśli nie czytali Państwo jeszcze Piketty’ego, to nie możemy pozwolić, żeby Prezes był krok przed nami!
Aleksandra Leyk i Joanna Wawrzyniak, Cięcia. Mówiona historia transformacji
To świeżutka książka o latach 90.
Zazwyczaj o tym czasie opowiada się z perspektywy koniecznych zmian systemowych. Wawrzyniak i Leyk przedstawiają transformację oddając głos ludziom pracującym w restrukturyzowanych zakładach przemysłowych.
Cięcia to pojęcie odnoszące się do zwolnień, ale też pozrywanych więzi społecznych i końca starych wzorów działania. Biorąc pod uwagę, że sytuacja gospodarcza nie rysuje się w pastelowych barwach, warto przyjrzeć się doświadczeniom ludzi sprzed 30 lat i być wrażliwym na udrękę, jaką rodzi kryzys.
W latach 90. wrażliwości zdecydowanie zabrakło.
Gianni Vattimo, Nie być Bogiem. Autobiografia na cztery ręce
Znałem Gianniego Vattimo jako filozofa z długich tekstów o hermeneutyce.
Nie być Bogiem zaskoczyło mnie jako zbiór krótkich kawałków napisanych przez człowieka, który oprócz filozofii zajmował się romansami, polityką i literaturą.
Bardzo wciągająca, żywa i jakoś po ludzku optymistyczna jest ta książka. I można ją czytać małymi zrywami. Na przykład między odrabianiem tony prac domowych z dziećmi szumnie nazywanej przez Ministerstwo Edukacji nauczaniem zdalnym a przygotowywaniem dla dzieci obiadu.
To krótka książka i mam nadzieję, że kiedy ją skończycie, dzieci będą mogły już wrócić do szkoły!
***
Wszystkie przywołane wyżej książki możecie kupić w sklepie Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
Dodatkowo kupicie je teraz z 40-procentową zniżką.