Kraj

Związkowa Alternatywa: Rozpoczynamy działania w TVP, TVN i Polsacie

Media od lat są w Polsce w awangardzie łamania praw pracowniczych, w szczególności omijania wymogu zatrudnienia na umowy etatowe.

Krytycznie oceniamy politykę zatrudnienia w największych polskich mediach, w tym w Telewizji Polskiej, Polsacie i TVN. Niestety media od lat są w Polsce w awangardzie łamania praw pracowniczych, w szczególności omijania wymogu zatrudnienia na umowy etatowe. Dominującą formą zatrudnienia w największych mediach działających na polskim rynku są umowy B2B, które są zawierane nawet wtedy, gdy w sposób oczywisty są spełnione wszystkie kryteria pracy etatowej.

Związkowa Alternatywa krytycznie ocenia omijanie art. 22 Kodeksu pracy przez duże koncerny telewizyjne. W tym obszarze szczególnie media publiczne powinny stanowić przykład wzorcowego przestrzegania prawa pracy. Tymczasem z naszych informacji wynika, że w Telewizji Polskiej na masową skalę ma miejsce omijanie umów etatowych i podpisywanie kontraktów B2B. W związku z tym w środę w ramach informacji publicznej wysłaliśmy zapytanie do ministra kultury i dziedzictwa narodowego dotyczące skali niestandardowego zatrudnienia w mediach publicznych.

Z naszej wiedzy wynika, że również w TVN na masową skalę ma miejsce niestandardowe zatrudnienie, również wtedy, gdy są spełnione wszystkie kodeksowe wymogi pracy etatowej. Do naszego związku już teraz należy po kilku pracowników TVP i TVN, przy czym na chwilę obecną obawiają się oficjalnie działać jako nasza komórka organizacyjna. Z ich deklaracji wynika, że założenie związku mogłoby oznaczać dla nich utratę pracy. Mimo to w najbliższych tygodniach będziemy starali się założyć organizacje związkowe w największych polskich mediach telewizyjnych i zapewnić ochronę ich liderom. W związku z tym wkrótce rozpoczniemy akcję informacyjną wśród pracowników TVP, TVN i Polsatu o przysługujących im prawach. Planujemy też wykupienie billboardu niedaleko siedziby TVP, który będzie dotyczył tak omijania praw pracowniczych w mediach publicznych, jak i ich skrajnie nieobiektywnego przekazu.

W najbliższych tygodniach zgłosimy również wniosek do Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie całościowej kontroli warunków pracy we wszystkich największych stacjach telewizyjnych działających w Polsce, a w sprawie sytuacji w TVP będziemy domagać się interwencji od nadzorującego media publiczne Piotra Glińskiego.

***

O tym, że byli pracownicy zarzucają TVN-owi, że stacja od lat wypycha ludzi na umowy śmieciowe, łamiąc Kodeks pracy pisaliśmy wczoraj. Telewizja odpowiada, że zatrudnia tylko w sposób zgodny z prawem. Pracownicy założyli stowarzyszenie osób poszkodowanych przez TVN. Jedna sprawa trafiła już do sądu. Więcej szczegółów znajdziecie w tekście Mateusza Kowalika:

Telewizja na umowę o dzieło

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Piotr Szumlewicz
Piotr Szumlewicz
Lider związku zawodowego Związkowa Alternatywa
Lider związku zawodowego Związkowa Alternatywa, prowadzący program „Czas na związki” w Resecie Obywatelskim, felietonista Gazety Wyborczej, redaktor portalu lewica.pl, komentator spraw związkowych i pracowniczych w Krytyce Politycznej.
Zamknij