Kraj

Wiśniewska: Mówić „my”, nie „ja”

Kim jest Wałęsa dla młodych społeczników? - pyta „Gazeta Wyborcza”, odpowiada m.in. Agnieszka Wiśniewska z Krytyki Politycznej.

Dziś Wałęsa funkcjonuje dla mnie jako symbol „S”, ale też tego, co się z nią stało przez ostatnie 25 lat. To wódz i przywódca, a ostatnio coraz częściej kolejne wojny i konflikty. Jest symbolem mówienia „ja” zamiast „my” i dowodem na brak pełnej opowieści o „S”.

Czego w niej brakuje? Kobiet, których narracja dopiero niedawno dostała szansę na wysłuchanie. To wypowiedzi Henryki Krzywonos, książki o Alinie Pienkowskiej i ta Danuty Wałęsy, debata o kobietach „S”, którą w Sejmie zorganizowała marszałkini Wanda Nowicka. Z ich opowieści wyłania się wspólnota ludzi działających w opozycji – drukarzy, dziennikarzy „Tygodnika Mazowsze”, dziesiątek ludzi pracujących w kolportażu i tych, którzy udostępniali innym mieszkania na schronienie. Opowieść o nich przypomina, o co właściwie chodziło w tym ruchu: o poczucie solidarności między ludźmi.

Czytaj całą wypowiedź Agnieszki Wiśniewskiej w „Gazecie Wyborczej” z 7-8 września

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Wiśniewska
Agnieszka Wiśniewska
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" i wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".
Zamknij