Fotorelacje, Kraj

Obrona puszczy to nie tylko blokady wycinki [zdjęcia]

W miniony weekend na terenie Puszczy Białowieskiej odbył się m.in. spacer z Adamem Wajrakiem, koncert Stanisława Soyki i warsztaty dla dzieci. Dziś w Warszawie koncert Kultura dla Puszczy, a w sobotę – marsz.

Po tym jak w środę 14 czerwca aktywiści i aktywistki Greenpeace, Dzikiej Polski i Pracowni na rzecz Wszystkich Istot zakończyli czwartą blokadę ciężkiego sprzętu wycinającego drzewa na terenie Puszczy Białowieskiej, w puszczy na kilka dni zapanował spokój, a jej obrona przybrała inną formę – w ramach Weekendu dla Puszczy odbył się szereg wydarzeń pozwalających lepiej poznać piękno tego naturalnego lasu i dewastację, jaką powoduje obecna wycinka.

Nie tnijcie puszczy! [rozmowa i zdjęcia]

Kolejne okazje do okazania swojego poparcia dla obrony Puszczy Białowieskiej, to dzisiejszy koncert Kultura dla Puszczy, w którym wezmą udział m.in. Kayah, Stanisław Soyka, Kuba Sienkiewicz, Jacek Kleyff, Kapela ze Wsi Warszawa, Karolina Cicha, Vienio, Pożar W Burdelu i Janusz Prusinowski Kompania oraz demonstracje na terenie całej Polski. W Warszawie Marsz dla Puszczy odbędzie się w sobotę, 24 czerwca, o godz. 16.

FOTORELACJA: WEEKEND DLA PUSZCZY

weekend-dla-puszczy-01
Namioty w obozie w Pogorzelcach. Podczas weekendu nie wszystkich udało pomieścić się na polu. Część osób spała w samochodach oraz „na sianie” w stodole.

weekend-dla-puszczy-02
Aktywiści działają również pisząc petycje, otwarte listy, skargi do międzynarodowych instytucji, zapytania o informację publiczną i przygotowując propozycje zmian w ustawach. Apel w obronie puszczy można podpisać m.in. na http://kochampuszcze.pl

weekend-dla-puszczy-03
Obrończyni puszczy i jej pies.

weekend-dla-puszczy-03a
Rozbudowa infrastruktury obozowej.

weekend-dlapuszczy-04
Wspólne malowanie transparentów.

weekend-dla-puszczy-05
Budowa łaźni. Mieszkańcy obozu przygotowują się na konieczność pozostania tu nawet do września.

weekend-dla-puszczy-06
Dla odwiedzających przygotowano liczne warsztaty, spacery krajoznawcze i pokazy filmów. Na zdjęciu trening mindfulness z Zenonem Kruczyńskim.

weekend-dla-puszczy-07
Wieczorny koncert Stanisław Soyka Trio w białowieskim skansenie.

weekend-dla-puszczy-08
Zachód słońca nad łąką pomiędzy Białowieżą a Pogorzelcami. Po prawej stronie granica Białowieskiego Parku Narodowego.

weekend-dla-puszczy-09
Wieczorne zebranie organizacyjne. W stodole zgromadziły się 92 osoby.

weekend-dla-puszczy-10
Warunki w obozie nie są komfortowe, ale dzięki pracy stałych i tymczasowych mieszkańców polepszają się z dnia na dzień. Jak podkreślają organizatorzy, ważne jest, by odwiedzający pamiętali, że nie jest to camping, ale schronienie dla osób skłonnych do rezygnowania z wygód dla sprawy oraz takich, które mogą spędzić kilkanaście godzin w lesie, blokując maszyny do wycinki.

weekend-dla-puszczy-11
Czoło spaceru-manifestacji, która w sobotę 17 czerwca przeszła przez objętą zakazem wstępu część lasu.

weekend-dla-puszczy-12
Według Straży Leśnej zakaz wstępu do lasu motywowany jest względami bezpieczeństwa, jakie wymusza prowadzona w lesie ścinka drzew, ale aktywiści twierdzą, że chodzi przede wszystkim o ukrycie nielegalnego wyrębu ponadstuletnich drzewostanów oraz skłócenie aktywistów z miejscową ludnością, która utrzymuje się z turystów odwiedzających puszczę.

weekend-dla-puszczy-13
Część puszczy, w której prowadzona jest ścinka, nie różni się od lasu objętego ochroną, stanowi schronienie dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Jednym z głównych postulatów Obrońców Puszczy jest więc rozszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego na teren całej Puszy Białowieskiej.

Na spacer-manifestację przyjechało ponad 750 osób z całej Polski.

weekend-dla-puszczy-15
Miejsce pracy zestawu harwester – forwarder. Codziennie na terenie puszczy pracują trzy takie zestawy.

Za całe zło, które czynimy przyrodzie, trzeba będzie w końcu zapłacić

*
„Puszcza umiera!”  – pisała Simona Kossak we wstępie do swoje książki „Saga Puszczy Białowieskiej”, której pierwsze wydanie ukazało się w 2001 roku. Od czasu powstania tego tekstu zrobiono wiele, by powstrzymać umieranie Puszczy Białowieskiej: obecnie puszcza w całości – nie tylko Białowieski Park Narodowy – jest obszarem unijnej sieci Natura 2000, a także obiektem światowego dziedzictwa UNESCO. Jednak proces ochrony puszczy został zatrzymany jesienią 2015 roku, kiedy to powstał plan zwiększenia dopuszczalnych limitów pozyskania drewna w Nadleśnictwa Białowieża. Od tego czasu trwają protesty naukowców i organizacji ekologicznych przeciwko niszczeniu tego unikatowego naturalnego lasu. Mimo protestów i interwencji międzynarodowych proces dewastacji puszczy postępuje. Od kilku miesięcy prowadzona jest wycinka za pomocą ciężkiego sprzętu. Kolejne etapy tej walki relacjonujemy na stronie Krytyki Politycznej.

Aktualne informacje na temat tego, co dzieje się w Puszczy Białowieskiej, znajdziecie m.in. na fejsbukowych stronach Obrońcy Puszczy oraz Obóz w obronie Puszczy.

Przyjedźcie do puszczy! Moc wrażeń gwarantowana

Puszcza Białowieska drugą Rospudą? [zdjęcia]

Korniki zjadają świerki. Puszcza nie z takimi rzeczami sobie radziła

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Jakub Szafrański
Jakub Szafrański
Fotograf i publicysta Krytyki Politycznej
Pochodzi z Lublina, gdzie tworzył Klub Krytyki Politycznej. Publicysta i fotograf. W 2010-2012 pracował w dziale dystrybucji Wydawnictwa KP. Współtworzył stronę internetową. Akademicki mistrz polski w kick-boxingu 2009, a także instruktor samoobrony. Pracował we Włoszech, Holandii i Anglii. Laureat Stypendium pamięci Konrada Pustoły.
Zamknij