Wystartował Miesiąc Dumy – czas wywiesić tęczową flagę! Myślisz, że to proste? Nic z tych rzeczy! Z tęczowymi flagami jest w Polsce jak z równymi prawami dla osób LGBT – powinny być, ale ich nie ma. O tym, że kupienie tęczowej flagi w Polsce to niemal „mission impossible”, przekonało się osiem osób. Miały tylko jeden dzień, by ją zdobyć.
Para przyjaciółek, młody mężczyzna z psem, rodzice z dwójką dzieci, ekscentryk, który nic nie mówi, tylko śpiewa. Jedno zadanie – muszą jak najszybciej zorganizować tęczową flagę. Jest im potrzebna, bo właśnie rozpoczął się Miesiąc Dumy – czas celebracji różnorodności i walki o równe prawa dla społeczności LGBT.
Ich wywołujące uśmiech na twarzy perypetie śledzi baczne oko kamery. Widzimy, jak zaglądają do szaf, przerzucają rzeczy w pawlaczach, przeszukują internet, by na końcu dotrzeć do celu. Dzielą się refleksjami dotyczącymi Miesiąca Dumy. Mówią, co ich motywuje do wywieszenia w czerwcu tęczowej flagi.
Dla Pawła – aktora, który coming out ma za sobą – to sposób na pokazanie światu, że osoby LGBT istnieją. Olga – współwłaścicielka salonu Nailed It – flagą chce wysłać innym sygnał, że u niej mogą czuć się bezpiecznie. Dla Ewy i Adriana tęczowa flaga to symbol walki o wolność, co w prostych słowach tłumaczą swoim córeczkom, mówiąc, że „trzeba dbać o to, żeby wszyscy czuli się dobrze”.
A ty dlaczego wywiesisz tęczową flagę?
Zbliżonym formą do paradokumentalnego serialu obyczajowego wideo KPH zwraca uwagę na to, jak ważne w walce o równość jest zaangażowanie wszystkich – zarówno osób LGBT, jak i sojuszniczek i sojuszników. Stąd padające na koniec filmu mobilizujące do działania pytanie „A ty dlaczego wywiesisz tęczową flagę?”.
– Z tęczowymi flagami jest w Polsce trochę jak z równymi prawami dla osób LGBT. Powinny być powszechnie dostępne dla wszystkich, ale ich nie ma – mówi Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii i dodaje: – Dlatego ogłaszamy w czerwcu wielką mobilizację. Niech każda osoba, która świętuje Miesiąc Dumy, wywiesi tęczową flagę, zrobi zdjęcie i umieści je w mediach społecznościowych z hasztagiem #MiesiącDumy. Wspólnie wywalczymy równość, ale musimy się angażować!
Kampania Przeciw Homofobii przez cały czerwiec będzie udostępniać na swoim profilu na Instagramie zdjęcia z tęczowymi flagami, których autorzy i autorki użyją hasztagu #MiesiącDumy i otagują @kph_official.
O co walczy społeczność LGBT w Polsce?
- Prawo do zawierania związków partnerskich i małżeńskich przez pary osób tej samej płci
- Wprowadzenie ustawy o uzgodnieniu płci
- Nowelizację Kodeksu karnego, tak by chronił osoby LGBT przed przemocą motywowaną homo- i transfobią
- Zakaz prowadzenia eksperymentujących na osobach LGBT pseudoterapii konwersyjnych
- Wprowadzenie do podstawy programowej treści związanych z równym traktowaniem i przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, ekspresję płciową i cechy płciowe
- Respektowanie przez polskie władze przepisów unijnych chroniących osoby LGBT przed dyskryminacją