Przedstawiamy krótkie podsumowanie 2012 roku w Krytyce Politycznej. Dziękujemy za wspieranie naszych działań wszystkim przyjaciółkom i przyjaciołom!
W 2012 roku:
– Otworzyliśmy Instytut Studiów Zaawansowanych w Warszawie. W pierwszym semestrze odbyło się 14 cykli seminariów dla 320 stałych słuchaczy oraz 5 wykładów otwartych profesorów z Polski i zagranicy. Działalność Instytutu zainaugurował wykład prof. Zygmunta Baumana pt. „Wyzwania stulecia”. Kolejne wyklady wygłosili: prof. Claus Offe, prof. Irena Grudzinska-Gross, Borys Kagarlicki, Ivan Krastev, prof. Karol Modzelewski.
– W Klubach Krytyki Politycznej, które działają w 20 miastach, zorganizowaliśmy blisko 400 wydarzeń: debat, warsztatów, spotkań autorskich, projekcji filmowych. W Cieszynie otworzyliśmy Księgarnię „Na Granicy”. Obchodziliśmy pierwsze urodziny Świetlicy Krytyki Politycznej w Łodzi i już trzecie urodziny Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.
– Współpracowaliśmy z ponad 100 instytucjami i organizacjami.
– Wydaliśmy 40 książek w 10 seriach oraz przygotowaliśmy specjalne wydania pisma „Krytyka Polityczna” w języku ukraińskim, rosyjskim i niemieckim.
– Ukazało się kilkaset artykułów, zaproszeń i relacji w mediach lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych. O naszych działaniach informowaliśmy regularnie przez plakaty, ulotki z programem, portale społecznościowe (31 tys. fanów na facebooku i 13 tys. na twitterze) oraz stronę internetową www.krytykapolityczna.pl (300 tys. unikalnych wejść miesięcznie).
– Na naszej stronie ukazało się ponad 2000 materiałów (felietonów, recenzji teatralnych i filmowych, wywiadów, tekstów publicystycznych, fotorelacji).
– Jesienią 2012 wystartował „Dziennik Opinii”. Do grona stałych felietonistów – Kingi Dunin, Jasia Kapeli, Cezarego Michalskiego, Kai Malanowskiej, Tomka Piątka – dołączyli Agata Bielik-Robson, Michał Zadara, Piotr Kuczyński. Piszą dla nas stale także: Sylwia Chutnik, Julia Kubisa, Adam Ostolski, Eliza Szybowicz. Wywiady prowadzą Robert Kowalski i Cezary Michalski.
Projekty specjalne zrealizowane w 2012 roku:
– W 2012 roku obchodziliśmy 10 urodziny „Krytyki Politycznej”. Z tej okazji zaprosiliśmy do Polski trzech wybitnych intelektualistów amerykańskich, autorów i redaktorów legendarnego amerykańskiego pisma „Dissent” – pisma lewicy, które od ponad półwiecza opisuje i współokreśla najważniejsze konflikty społeczne i debaty ideowe, starcia interesów i spory o wartości nie tylko za Oceanem. Debaty z udziałem Michaela Kazina, Michaela Walzera i Marshalla Bermana odbyły się w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Toruniu, Wrocławiu, Kijowie i Moskwie.
– Po trzech latach intensywnej pracy zakończyliśmy działalność Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, gdzie zorganizowaliśmy ponad 1100 wydarzeń kulturalnych, debat, pokazów, seminariów. Pokazaliśmy około 260 filmów pełno- i krótkometrażowych. Zaprosiliśmy na 130 koncertów oraz 309 setów didżejskich i imprez tanecznych. W spotkaniach wzięło udział ponad 800 prelegentów i artystów, w tym blisko 50 zagranicznych panelistów i wykładowców – intelektualistów, dziennikarzy, polityków, działaczy społecznych. W okresie trzech lat Centrum Kultury odwiedziło 0,5 miliona gości.
– Braliśmy udział w lokalnych kongresach kultury i w dalszych pracach Obywateli Kultury nad Paktem dla Kultury. W Cieszynie we współpracy z Urzędem Marszałkowskim i lokalnymi instytucjami zorganizowaliśmy Kongres Kultury i Komunikacji. Jesienią 2012 odwiedziliśmy Kutno, Sieradz i Sławno pod Tomaszowem Mazowieckim. W ramach projektu „Boom Kultury” zachęcaliśmy do tworzenia i aktywnego uczestnictwa w kulturze.
– W letnie weekendy w ramach projektu „Park Książki” zorganizowaliśmy otwarte letnie czytelnie w Białymstoku, Cieszynie, Gdańsku, Łodzi i Toruniu – w parkach, na otwartych placach, a nawet na plaży! Zachęcaliśmy przechodniów do lektury, w „fabrykach książek” wspólnie z dziećmi projektowaliśmy publikacje dla maluchów i rodziców. Wydaliśmy specjalny numer jedniodniówki „Kurier Kultura” o książkach i czytelnictwie. Co miesiąc odbywają się spotkania Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego Krytyki Politycznej.
– Prowadzimy warsztaty i regularne zajęcia edukacyjne i kulturalne dla dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem w Cieszynie. Za nami zakończone sukcesem projekty: „ Otwórz szkołę! Wirtualne lekcje o instytucjach publicznych”, „Edu-Akcja”, „O!wakacje” – pięciotygodniowe półkolonie. Wspólnie z dziećmi stworzyliśmy multimedialną grę wspolgraj.pl. Na podstawie tych doświadczeń przygotowaliśmy już drugą po „Biedzie” książeczkę dla dzieci – „Współpraca” – premiera w styczniu.
– Organizowaliśmy także konsultacje społeczne w Trójmieście – „Otwórz Plac Waryńskiego” – oraz w Cieszynie – „Granica w Budowie”.
– Działamy aktywnie nie tylko lokalnie. W 2012 zrealizowaliśmy międzynarodowe projekty: „MusicAction” w Berlinie w ramach 7. Biennale Sztuki Współczesnej, „Kultura transformacji” – cykl spotkań i akcji artystycznych w Kijowie, Lwowie i Charkowie, a także debaty z intelektualistami w Moskwie i Petersburgu. Nawiązaliśmy stałą współpracę z redakcją czeskiego pisma społeczno-kulturalnego „Advojka”. Przedstawiciele KP odbyli wizytę studyjną do Ostrawy i Pragi, z kolei czescy współpracownicy Stowarzyszenia odwiedzili Cieszyn, Wrocław, Katowice i Warszawę. Na portalu KP działa serwis rosyjski, serwis ukraiński i od 2012 roku – serwis czeski.
– Uczestniczyliśmy w międzynarodowym projekcie „Time to Talk”, realizowanego we współpracy z organizacjami z całej Europy: bułgarski The Red House Centre for Culture and Debate, austriacki Depot, belgijski De Buren, czeska Agora Central Europe, holenderski Cool Politics, słowacki Salon, hiszpański CIDOB i brytyjski Institute of Ideas, a także przy wsparciu medialnym sieci Eurozine.
– Otworzyliśmy program stypendialny dla młodych naukowców i publicystów związanych ze środowiskiem KP. Na stypendium na Uniwersytecie w Yale w USA przebywali Michał Sutowski, Maciej Kropiwnicki i Agata Szczęśniak, gdzie prowadzili prace badawcze i translatorskie. W Instytucie Studiów Zaawansowanych w Warszawie gościliśmy Vasyla Cherepanyna i Oleksyja Radynskiego z Centrum Kultury Wizualnej w Kijowie. Justyna Drath, koordynatorka Klubu Krytyki Politycznej w Krakowie i redaktorka serwisu narkopolityka.pl, wzięła udział w letnim kursie dotyczącym praw człowieka i polityki narkotykowej na Central European University w Budapeszcie.
– Zorganizowaliśmy Szkołę Letnią i Zjazd Klubów Krytyki Politycznej w Cieszynie, w którym wzięło udział ponad 120 działaczy i działaczek lokalnych klubów KP, wśród nich byli koordynatorzy Klubu KP w Kijowie i Berlinie. Od jesieni członkowie Klubów KP biorą udział w comiesięcznych seminariach dotyczących tematyki społecznej, kulturalnej, edukacyjnej.
– Otwarte wykłady i seminaria Uniwersytetu Krytycznego odbywają się regularnie już w trzech miastach – Warszawie, Gdańsku i Łodzi.
– Rok 2012 był też Rokiem Havla. W 5. otwartych debatach havlowskich wzięło uział kilkaset osób. Rozmawialiśmy o etosie w polityce, utopiach i autorytetach. Naszymi gośćmi byli Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Bogdan Borusewicz, Irena Grudzińska-Gross, Karol Modzelewski. Przygotowaliśmy także do druku dwie książki Vaclava Havla „Letnie rozmyślania” i „Zaoczne przesłuchanie”.
– Wydawnictwo Krytyki Politycznej po raz pierwszy uczestniczyło w Międzynarodowych Targach Książki w Londynie. Byliśmy także obecni na Międzynarodowych Targach w Frankfurcie nad Menem, a także na targach książki w Warszawie, Gdyni, Spocie, Krakowie i Łodzi.
– Wydana przez nas w Serii Ekonomicznej książka „Keynes. Powrót mistrza” Roberta Skidelskiego otrzymała wyróżnienie za najlepsze tłumaczenie książki ekonomicznej przyznawane w konkursie ECONOMICUS przez „Dziennik Gazetę Prawną”. Książka Andrzeja Friszke „Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty” została nagrodzona w konkursie „Historia zebrana”. Dominika Dymińska otrzymała Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za debiutancką powieść „Mięso”. Klara Malanowska została nominowana do „Paszportów Polityki” za książkę „Patrz na mnie Klaro!”.
– W 2012 roku braliśmy też udział w wielu akcjach społecznych – wspieraliśmy ruchy miejskie, braliśmy udział w manifach i pikietach. Klub KP w Krakowie aktywnie uczestniczył w debacie o krakowskich szkołach i dostępie do edukacji. Świetlica KP w Trójmieście uruchomiła bezpłatne porady prawne dla potrzebujących. Świetlica KP w Łodzi wspierała tegoroczny Kongres Ruchów Miejskich. Prowadzimy monitoring polityki narkotykowej w Polsce. W ramach projektu „East Drug Story” prowadzimy działania w Polsce i na Ukrainie, przygotowujemy książki i materiały edukacyjne skierowane do nauczycieli i rodziców, warsztaty dla aktywistów, konferencje i wydarzenia kulturalne.
***
Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego powstało w 2005 roku. Założone przez twórców pisma „Krytyka Polityczna” organizuje wszystkie działania środowiska. Patron Stowarzyszenia Stanisław Brzozowski (1878–1911) był polskim filozofem, pisarzem, krytykiem literackim i teatralnym oraz historykiem idei. Głosił konieczność zaangażowania twórcy w kształtowanie życia społecznego. Inspirował największych polskich intelektualistów – Czesława Miłosza, Andrzeja Walickiego, Marię Janion, Leszka Kołakowskiego, Adama Michnika – oraz kolejne pokolenia polskiej inteligencji zaangażowanej.
Dziś Krytyka Polityczna i Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego to:
– największy w Polsce magazyn intelektualny i kilkudziesięcioosobowa grupa stałych komentatorów życia publicznego, piszących i występujących w głównych mediach w Polsce, ukraińska i rosyjska edycja pisma
– prężnie działające Wydawnictwo Krytyki Politycznej
– Instytutów Studiów Zaawansowanych w Warszawie
– gazeta internetowa „Dziennik Opinii”
– sieć Klubów w ponad 20 miastach w całej Polsce oraz na Ukrainie, w Rosji i Niemczech
– świetlice kulturalne w Trójmieście, Cieszynie i Łodzi oraz otwarta redakcja w Warszawie
– środowisko lewicowych działaczy społecznych, publicystów, naukowców, artystów sztuk wizualnych, teatru, filmu, literatury i muzyki
Czytaj więcej: 10 lat działalności Krytyki Politycznej