Przegląd Tygodnia

Jak wskrzesić Polskę i zbawić świat w 24 godziny?

W „Przeglądzie tygodnia” proponuję weekendowy zestaw najciekawszych tekstów, jakie ukazały się w prasie polskiej i zagranicznej w mijającym tygodniu.

Zapisz się na newsletter

Artykuły warte czytania i dające do myślenia mieszają się na naszych newsfeedach z memami i fake newsami. Łatwo się w tym szumie pogubić, a trudno czytać autorów i autorki, których nastawiony na maksymalizację zysku z reklam algorytm zamknął poza granicą naszej bańki informacyjnej. W „Przeglądzie tygodnia” proponuję zestaw tekstów, które z jakiegoś powodu szkoda byłoby przegapić.

Zostaw swój email, a w każdy piątek znajdziesz „Przegląd Tygodnia” w swojej skrzynce:

I. Wskrzesić Polskę

W tym tygodniu chciałbym przyjrzeć się kilku tekstom z prawicy. Na początek zachęcam do lektury wywiadu z Pawłem Rojkiem, członkiem Klubu Jagiellońskiego i jednym z inspiratorów intronizacji Jezusa na Króla Polski. Rojek apeluje o podjęcie mesjańskiego wyzwania i budowę chrześcijańskiego państwa w którym „zasady miłości realizowane są w życiu społecznym, politycznym, gospodarczym i międzynarodowym”. Choć wywiad ukazał się w Kulturze Liberalnej, jest zaskakująco mało konfrontacyjny – Rojek prosi się choć o kilka bardziej zaczepnych pytań, które niestety nie padają. Mimo to warto zajrzeć.

II. Zbawić świat

W Teologii Politycznej prof. Dariusz Gawin opowiada natomiast, że już dziś – nawet bez wskrzeszania republikańskich tradycji i budowania Królestwa Bożego na ziemi – Polska ma do zaoferowania światu więcej, niż się nam zwykle zdaje. Gawin twierdzi, że w historii były długie okresy, w których Polska dysponowała znaczącą soft power, czyli dyplomatyczną i kulturową siłą oddziaływania na otoczenie zewnętrzne. Przykłady? Dobrowolna polonizacja litewskich elit w XVI wieku i… udany model transformacji po 1989 roku, z którego nasi wschodni sąsiedzi mogliby się wiele nauczyć. Przyznam, że dla mnie to opowieść dość kosmiczna, ale może tym bardziej warto nadstawić ucha.

III. Albo przynajmniej zbudować samochód

Portal Jagielloński24.pl opublikował warty przeczytania wywiad z Adamem Sikorskim, prezesem Polskiej Grupy Motoryzacyjnej. Sikorski opowiada o planach zjednoczenia prawie trzech tysięcy polskich firm z branży motoryzacyjnej i roli czempionów przemysłowych w rozwoju gospodarczym. To ciekawy głos w dyskusji o polityce gospodarczej. Sikorski argumentuje, że nie na innowacyjność trzeba dziś stawiać – ta bowiem jest zbyt droga i zbyt ryzykowna – a na twórcze kopiowanie wzorców i technologii z bardziej rozwiniętych przemysłowo części świata. „Na kopiowaniu wyrosły gospodarczo takie kraje jak Japonia czy Korea Południowa, więc my chyba też możemy” – twierdzi.

IV. Najlepiej Batmobila

Sutowski: Zapomniana rola państwa

Na koniec odejdźmy od prawicy, zostając przy innowacyjności. Res Publica poświęciła łamy dyskusji o wydanym ostatnio w Polsce „Przedsiębiorczym państwie” Mariany Mazzucato. Szymon Grela w tekście „Batmobil z budżetówki” przybliża główne tezy amerykańsko-włoskiej ekonomistki, a Łukasz Hardt, Tomasz Kasprowicz i Krzysztof Iszkowski spierają się o to, czy innowacje są ważne, i jak państwo może je wspierać. Najważniejsze w tej dyskusji wydaje mi się zdanie wypowiedziane przez prof. Hardta, filozofa ekonomii i członka Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę: „[długo wydawało się] że granicznym pytaniem w polityce gospodarczej pozostaje wybór pomiędzy merkantylizmem i interwencjonizmem państwowym a leseferyzmem i wolnym rynkiem. Coraz częściej jednak zamiast pytać: ile państwa? pytamy: jakie powinno ono być?”. Polecam jednak lekturę całości sporu, a jego organizatorom polecam ogólnopolską bazę ekpertek, bo gender inbalance kłuje w oczy.

V. Najczęściej czytane na KrytykaPolityczna.pl

1.

Ministerstwo Rozwoju Leczenia Homoseksualizmu

2.

„Druga szansa”, czyli dramat kontrolowany

3.

Zemsta frajerów, czyli Kaczyński, May i sojusz nikomu niepotrzebny

 

4.

Kocham, ale sprawdzam! Przetestujcie sobie dragi

5.

Tego trybunału nie wygasicie. Geje i lesbijki skarżą Polskę w Strasburgu

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Jędrzej Malko
Jędrzej Malko
Dziennikarz, autor książki Economics and Its Discontents
Jędrzej Malko - dziennikarz, badacz historii dyskursów ekonomicznych, analityk Fundacji Kaleckiego, absolwent European Graduate School i doktorant w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej. Autor książki „Economics and Its Discontents”.
Zamknij