W marcu ukazała się najnowsza, darmowa publikacja dla dzieci autorstwa Anny Cieplak i Lidii Ostałowskiej, która towarzyszy ogólnopolskiej kampanii nt. zaufania.
Trudno wyobrazić sobie świat bez zaufania. Dzięki niemu od najmłodszych lat budujemyrelacje z innymi ludźmi, tworzymy więzi. Zaufanie jest rodzajem społecznego „kleju”. Rzadkojednak zdajemy sobie sprawę jak duże ma znaczenie w naszym codziennym życiu. Bez zaufanianie bylibyśmy w stanie rano wyjść z domu, przebywać w przestrzeni publicznej bez poczuciazagrożenia. W oparciu o zaufanie tworzymy społeczności lokalne, sąsiedztwo, szkoły, klasy, miejsca pracy, miasta, wspólnoty międzynarodowe. Nie da się łączyć, uczyć i inspirować bez zaufania innym.
Temat ten chodził nam po głowie od dawna. Jest on kluczowy w naszej pracy z dziećmi i młodzieżą, a także w kontaktach na innych polach. Przez długi czas zastanawiałyśmy się jak do niego podejść, jakie są nasze możliwości, do kogo chcemy dotrzeć. Jasne jest, że poziom zaufania spada i należy o nim przypomnieć dorosłym, jak i dzieciom. Stąd pomysł, żeby stworzyć trzy rodzaje nośników, które dotrą do różnych grup społecznych, wiekowych, kompetencyjnych.
W wyniku naszych działań powstał Quiz kierowany głównie do dzieci, które mogą przekonać się czy są godne zaufania i czy można im zaufać. Stworzony został film promujący kampanię, a Wydawnictwo Krytyki Politycznej wydało książkę Zaufanie na wolnej licencji, którą rozdajemy za darmo m.in. w szkołach, bibliotekach, świetlicach Krytyki Politycznej. Publikacja autorstwa Anny Cieplak i Lidii Ostałowskiej skierowana jest do dzieci/młodzieży w wieku 10- 12 lat.
Książkę można zamawiać przez internet TUTAJ.
Zachęcamy wszystkich do organizacji spotkań, debat, warsztatów, prelekcji na temat zaufania w całej Polsce, a także do udostępniania opracowanych przez nas materiałów, bo… zaufanie kiłkuje.
Działanie współfinansowane jest ze środków Fundacji Orange.
Matronat: