Miasto

Zaczytajmy się – spotkanie z nielubianym narodem

Rozmowa o imigrantach w tle książki „Cyganie. Spotkanie z nielubianym narodem” 12 października w Sopocie.

Ten artykuł pochodzi z archiwum Dziennika Opinii Krytyki Politycznej.
**

 

Najbliższe spotkanie w ramach projektu „Zaczytani na żywo” poświęcone będzie książce Cyganie. Spotkanie z nielubianym narodem Rolfa Bauerdick, będącej reportażem z życia mniejszości tak bardzo obarczonej stereotypem również w Polsce. Książka stanie się punktem wyjścia do szerszej rozmowy o imigrantach oraz uchodźcach. Zastanowimy się, czy „więcej wiedzy, mniej lęku” ma szansę odnieść sukces w debacie toczącej się w Europie w ostatnich miesiącach. Podczas spotkania Zaczytajmy się przeczytany zostanie na głos fragment książki oraz wspólna dyskusja o przedstawionych zagadnieniach z Klaudią Iwicką z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.

 

 

Autor odwiedził 12 europejskich krajów, odbył ponad 100 podroży, żył z Cyganami, był ich gościem. Książka, którą napisał, jest uczciwym reporterskim sprawozdaniem, ale też ważnym głosem w dyskusji o stereotypach, poprawności politycznej, a także powodach ksenofobii i wykluczenia.

opis wydawcy publikacji

Spotkanie Zaczytajmy się poświęcone tematyce imigrantów i uchodźców z Klaudią Iwicką odbędzie się w poniedziałek 12 października o godz. 16.00, w Bibliotece Sopockiej, ul. Kazimierza Wielkiego 14, Sopot. Wstęp wolny.

 

Klaudia Iwicka współtworzy zespół Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek (CWII Trójmiasto). CWII jest inicjatywą skierowana do lokalnych imigrantów/ek „obywatelsko” pracującą na rzecz tego, aby w Trójmieście imigrantom/kom żyło się lepiej.  Celem Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek jest działanie na rzecz integracji oraz przeciwdziałanie dyskryminacji.

 

Zaczytajmy się! jest częścią projektu Zaczytani na żywo realizowanego w czterech filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie.  Różnorodność działań w projekcie dostosowana jest do potrzeb lokalnej społeczności zgromadzonej wokół poszczególnych filii. Projekt oprócz promocji czytelnictwa zakłada integracje społeczności lokalnej poprzez prowadzenie otwartych spotkań dyskusyjnych, animację procesu poznawania się i długofalowego budowania relacji.

 

Kolejne spotkania Zaczytajmy się! odbędą się 9 listopada, 7 grudnia. Dotychczas odbyły się 13 kwietnia i 11 maja, 8 czerwca. 20 sierpnia.

 

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście w partnerstwie z Biblioteką Sopocką. Spotkanie jest częścią projektu „Zaczytani na żywo” wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

                     

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij