Rozmowa o imigrantach w tle książki „Cyganie. Spotkanie z nielubianym narodem” 12 października w Sopocie.
Ten artykuł pochodzi z archiwum Dziennika Opinii Krytyki Politycznej.
**
Najbliższe spotkanie w ramach projektu „Zaczytani na żywo” poświęcone będzie książce Cyganie. Spotkanie z nielubianym narodem Rolfa Bauerdick, będącej reportażem z życia mniejszości tak bardzo obarczonej stereotypem również w Polsce. Książka stanie się punktem wyjścia do szerszej rozmowy o imigrantach oraz uchodźcach. Zastanowimy się, czy „więcej wiedzy, mniej lęku” ma szansę odnieść sukces w debacie toczącej się w Europie w ostatnich miesiącach. Podczas spotkania Zaczytajmy się przeczytany zostanie na głos fragment książki oraz wspólna dyskusja o przedstawionych zagadnieniach z Klaudią Iwicką z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.
Autor odwiedził 12 europejskich krajów, odbył ponad 100 podroży, żył z Cyganami, był ich gościem. Książka, którą napisał, jest uczciwym reporterskim sprawozdaniem, ale też ważnym głosem w dyskusji o stereotypach, poprawności politycznej, a także powodach ksenofobii i wykluczenia.
opis wydawcy publikacji
Spotkanie Zaczytajmy się poświęcone tematyce imigrantów i uchodźców z Klaudią Iwicką odbędzie się w poniedziałek 12 października o godz. 16.00, w Bibliotece Sopockiej, ul. Kazimierza Wielkiego 14, Sopot. Wstęp wolny.
Klaudia Iwicka współtworzy zespół Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek (CWII Trójmiasto). CWII jest inicjatywą skierowana do lokalnych imigrantów/ek „obywatelsko” pracującą na rzecz tego, aby w Trójmieście imigrantom/kom żyło się lepiej. Celem Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek jest działanie na rzecz integracji oraz przeciwdziałanie dyskryminacji.
Zaczytajmy się! jest częścią projektu Zaczytani na żywo realizowanego w czterech filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie. Różnorodność działań w projekcie dostosowana jest do potrzeb lokalnej społeczności zgromadzonej wokół poszczególnych filii. Projekt oprócz promocji czytelnictwa zakłada integracje społeczności lokalnej poprzez prowadzenie otwartych spotkań dyskusyjnych, animację procesu poznawania się i długofalowego budowania relacji.
Kolejne spotkania Zaczytajmy się! odbędą się 9 listopada, 7 grudnia. Dotychczas odbyły się 13 kwietnia i 11 maja, 8 czerwca. 20 sierpnia.
Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście w partnerstwie z Biblioteką Sopocką. Spotkanie jest częścią projektu „Zaczytani na żywo” wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.